یک زن با گروه خونی نادر در زاهدان شناسایی شد

یک زن با گروه خونی نادر در زاهدان شناسایی شد

زاهدان - مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان از شناسایی یک زن با گروه خونی نادر در زاهدان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی انتقال خون سیستان و بلوچستان، سهیلا خسروی اظهار داشت: پس از مراجعه مادر باردار ۳۳ ساله به اورژانس بیمارستان علی ابن ابیطالب زاهدان (ع) زاهدان در آزمایشات اولیه مشخص شد گروه خونی وی از گروه‌های خونی متداول و شناخته شده نیست.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان ادامه داد: پس از انجام آزمایشات تخصصی روی نمونه، گروه خون بسیار نادر‬ «دی –دش – دش» ‬ ‏تشخیص داده شده که پس از تأیید توسط آزمایشگاه مرجع ‏ایمنوهماتولوژی انتقال خون ایران هماهنگی جهت تهیه خون برای این بیمار با توجه به شرایط اورژانسی وی انجام شد.

وی افزود: خون مورد نیاز با تلاش کارکنان آزمایشگاه مرجع ایمنوهماتولوژی سازمان انتقال خون ایران خون از بانک خون ملی خون‌های ‏نادر کشور تهیه و برای این استان ارسال و با توجه به اهمیت بالای این فرآورده تهیه شده هماهنگی با بیمارستان ‏ «علی ابن ابیطالب (ع)» برای تزریق خون انجام شد.

خسروی با بیان اینکه افزایش آمار اهدا کنندگان خون رابطه مستقیمی با تشخیص و ذخیره گروه‌های خون نادر دارد، تصریح کرد: شناسایی خون‌های نادر ‏تا زمانی که افراد به هر دلیلی برای دادن آزمایش به مراکز درمانی مراجعه نکنند یا نیاز به خون نداشته باشند، ‏امکانپذیر نخواهد بود.

مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان تصریح کرد: گروه خونی خون «دی- دش -دش» یکی از نادرترین گروه‌های خونی در جهان به شمار می‌رود که تاکنون ۹ ‏تا ۱۰ نفر در ایران با این گروه خونی شناسایی شده‌اند‎.