ورود به مناطق حفاظت شده همدان تا ۱۵ خرداد ممنوع شد

ورود به مناطق حفاظت شده همدان تا ۱۵ خرداد ممنوع شد

همدان - معاون محیط زیست طبیعی حفاظت محیط زیست استان همدان از ممنوعیت ورود افراد و گروه‌ها به مناطق حفاظت شده این استان در بازه زمانی ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ خرداد خبر داد.

مهدی صفی خانی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: این ممنوعیت به دلیل زادآوری وحوش به خصوص گونه‌های قوچ و میش، کل و بز و برخی از گوشتخواران و پرندگان در مناطق حفاظت شده استان همدان اعمال شده است.

وی بیان کرد: هر ساله با فرا رسیدن فصل زایش وحوش و با هدف تأمین فضای ایمن و امن برای زاد و ولد حیوانات، و جلوگیری از پراکنش وحوش در فصل زایمان، ورود به مناطق حساس که نیاز به امنیت بیشتری دارد در مناطق حفاظت شده استان همدان ممنوع اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به ممنوعیت بازدید، مجوز بازدید از مناطق حفاظت شده از قبیل خانگرمز، لشگردر، ملوسان، آلموبلاغ، گلپرآباد و شراء صادر نخواهد شد.

وی اظهار کرد: کنترل‌های مستمر و شبانه روزی مأموران اجرایی یپان حفاظت محیط زیست از ۱۵ اردیبهشت لغایت ۱۵ خرداد ماه در مناطق حفاظت شده استان همدان قوت می‌گیرد و یگان حفاظت محیط زیست با برپایی چادر در مناطق حفاظت شده در ارتفاعات و مناطق حساس اقدام به حفاظت از مناطق می‌کند.

صفی خانی اضافه کرد: در طول این مدت گروهای سیار یگان و پاسگاه‌های محیط بانی فعال‌تر و هوشیارتر از همیشه مناطق تحت حفاظت را حراست و کنترل خواهند کرد و از سودجویی و اقدامات خلاف قانون شکارچیان غیر مجاز به شدت جلوگیری خواهد شد.

وی با اظهار تأسف از ناآگاهی برخی افراد سودجو و شکارچیان در جدا سازی نوزاد حیوانات از مادر گفت: در صورت جداسازی نوزاد حیوانات از والدین در روزهای اول تولد، نوزاد به دلیل عدم تغذیه از شیر مادر جان خود را از دست می‌دهد به همین علت به شدت با اشخاصی که مبادرت به زنده گیری حیوانات می‌کنند و این عمل غیر انسانی را انجام می‌دهند برخورد می‌شود.

وی گفت: استان همدان مساحتی افزودن بر یک میلیون و ۹۴۹ هزار و ۳۰۰ هکتار را دارا داراست که ۲۱۸ هزار ۹۴۴ هکتار از اراضی سطح استان شامل ۶ منطقه حفاظت شده با مساحتی نزدیک به ۶۰ هزار و ۹۶۷ هکتار است و در مجموع حدود ۲.۷ درصد از سطح استان حفاظت شده است.