روحیه سلحشورانه فاطمیون ریشه در ارادت آنها به اسلام دارد

روحیه سلحشورانه فاطمیون ریشه در ارادت آنها به اسلام دارد

مشهد- تولیت آستان قدس رضوی گفت: روحیه سلحشورانه فاطمیون ریشه در ارادت آنها به اسلام و اهل بیت علیهم السلام دارد.

به گزارش خبرنگار مهر ، حجت الاسلام احمد مروی یکشنبه شب در دیدار با جمعی از نخبگان و فعالان فرهنگی افغانستان که در تالار ولایت حرم رضوی برگزار شد اظهار کرد: مشهد مقدس به عنوان قطب فرهنگی و زیارتی منطقه مرکز مهمی برای تبادلات فرهنگی و دینی ایران و افغانستان بوده و هست و حمایت از مهاجران افغانستانی وظیفه انسانی و دینی است و در این زمینه دستور مهم رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر ثبت نام از دانش آموزان افغانستانی یک الگوی واضح عملی است.

وی افزود: افغانستان از لحاظ فرهنگی حقیقتاً در قله است و بسیاری از کتاب‌های مهم اسلامی را در طول تاریخ افغانستانی‌ها نوشته‌اند، البته آن زمان کشور افغانستان وجود نداشته ولی ساکنان همین مناطق چنین نبوغی از خود نشان داده‌اند.

تولیت آستان قدس ادامه داد: امروز نیز یکی از اهداف دشمنان از ایجاد ناامنی در افغانستان فاصله انداختن میان همسایگان است، ما همواره مردم افغانستان را به سخت‌کوشی، صبوری و قناعت شناخته‌ایم و این روحیات وقتی به شکل جمعی در می‌آید بسیار قیمتی است.

وی گفت: افغانستانی‌ها در عین اینکه صبور و قانع هستند، اما هیچ وقت اشغالگری و استعمار را تحمل نکرده‌اند و هیچ اشغالگری نتوانسته در افغانستان بماند کما اینکه انگلیسی‌ها نزدیک یک قرن، هندوستان را اشغال و بر آن حکومت کردند، اما در افغانستان شکست خورده و اخراج شدند.

مروی تصریح کرد: حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام متعلق به همه مسلمانان است بنابراین برادران افغانستانی نیز این مکان مقدس را از آن خود بدانند و برای خادمی آستان مقدس حضرت رضا علیه‌السلام، ظرفیت‌ها، اندیشه‌ها و توانایی‌های خود را بیش از پیش به میدان بیاورند.

وی تاکید کرد: روحیه سلحشوری فاطمیون در دفاع از حرم و حریم اهل‌بیت علیهم‌السلام، برخاسته از روحیه مجاهدانه افغانستانی‌ها در مبارزه با ظلم و اشغالگری و ریشه در ارادت آنان به اسلام و اهل‌بیت علیهم‌السلام دارد.