همکاری‌های بانکی سوئیس در زمینه دارو هرچه سریع‌تر عملیاتی شود

همکاری‌های بانکی سوئیس در زمینه دارو هرچه سریع‌تر عملیاتی شود

وزیر بهداشت، در دیدار سفیر کشور سوئیس، گفت: سرمایه گذاری در کشوری که ٨٥ میلیون جمعیت دارد و می‌تواند برای بازار ٣٠٠ میلیون نفری منطقه نیز تولید و صادرات داشته باشد، منطقی است.

به گزارش خبرگزاری مهر ، سعید نمکی، در دیدار سفیر کشور سوئیس، در خصوص کمک‌های بشردوستانه این کشور به سیل زدگان سیلاب‌های اخیر در ایران، اظهار کرد: جا دارد، در ابتدا از کمک‌های بشردوستانه کشور سوئیس به هموطنان آسیب دیده مان، تشکر کنم، چراکه در مواقع سخت و حساس، کمک، ابراز محبت و حتی یک پیام از سوی کشورها، در آن شرایط، می‌تواند موجب آرامش خاطر شود.

وی با بیان اینکه در ایران ٦٦ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی فعالیت داشته و در زمینه آموزش پزشکی به دستاوردهای خوبی رسیده‌ایم، عنوان کرد: در حال حاضر، در تمام استان‌های کشور، دانشگاه یا دانشکده پزشکی وجود داشته و بنیه علمی خوبی در زمینه علوم پزشکی داریم، همکاری‌های ما با سایر کشورها، باید به بخش‌های غیر پزشکی نیز توسعه پیدا کند و خوشبختانه کشور سوئیس در این زمینه دارای تجربه و دانش فنی زیادی است.

نمکی تصریح کرد: در حوزه غذا و دارو، از ٦٠ سال قبل و حتی سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، شرکای سوئیسی بسیاری در ایران داشتیم و در حال حاضر نیز کمپانی‌های بزرگ سوئیس در حوزه دارو و غذا در ایران سرمایه گذاری می‌کنند که این موضوع، نشان دهنده خردمندی سرمایه گذاران سوئیسی است؛ چراکه می‌دانند بازار ایران، بازاری ماندگار، پایدار و پرسود است.

وزیر بهداشت ادامه داد: سرمایه گذاران اندیشمند سوئیسی می‌دانند که دوران کم خردی ترامپ سپری شده و ملت ایران این دوره را نیز طی خواهند کرد، بنابراین سرمایه گذاری در کشوری که ٨٥ میلیون نَفَر جمعیت داشته و می‌تواند برای بازار ٣٠٠ میلیون نفری منطقه نیز تولید و صادرات داشته باشد، بسیار دوراندیشانه و منطقی است.

نمکی در ادامه این نشست، از سفیر کشور سوئیس خواست، کانال مالی ویژه که به منظور تأمین کالاهای اساسی و مورد نیاز کشور تنظیم شده است، هرچه سریع‌تر راه اندازی شده و همچنین، همکاری‌های بانکی سوئیس در زمینه دارو و غذا، هرچه سریع‌تر عملیاتی شود.

وزیر بهداشت، همچنین بر مساعدت وزارت بهداشت در خصوص تسهیل حضور و فعالیت‌های شرکت‌ها و کمپانی‌های سوئیسی در ایران، تاکید کرد.

در ابتدای این دیدار، «مارکوس لایتنر» سفیر کشور سوئیس در جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن ابراز همدردی با سیل زدگان کشورمان، گفت: کمک‌های دولت سوئیس به سیل زدگان اخیر، نشان از همدردی عمیق دولت و مردم سوئیس با مردم آسیب دیده از سیل اخیر استان‌های مختلف ایران است.

سفیر کشور سوئیس در جمهوری اسلامی ایران، در ادامه، بر پیگیری موضوعات بانکی در اسرع وقت و تشریح و بیان نتایج این اقدامات، قول مساعد داد.