«لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» اکران شد/ تجلیل از باستان شناس برجسته لرستانی

مستند «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» اکران شد

خرم‌آباد- مستند «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» اکران شد و در حاشیه آن از «عطا حسن پور» باستان شناس برجسته لرستانی تجلیل به عمل آمد.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: مستند «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» عصر امروز یکشنبه در سالن همایش‌های اتاق بازرگانی لرستان اکران شد و در حاشیه آن از «عطا حسن پور» باستان شناس برجسته لرستانی و همچنین «منوچهر طیاب» کارگردان و نویسنده این فیلم تجلیل به عمل آمد.

«لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» مستندی گزارشی است که تولید آن یک سال به طول انجامیده و نسخه نهایی آن در مدت زمان ۴۶ دقیقه به تازگی آماده نمایش شده است.

این فیلم، مستندی درباره فعالیت‌های پژوهشی و باستان شناسی «عطا حسن پور» باستان شناس تلاش گر و خستگی ناپذیر لرستانی است و مطالعات، بررسی‌ها و تالیفات او را در ۱۰ سال گذشته نشان می‌دهد.

تهیه کننده فیلم مستند «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی کشور است.

فیلم «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» مستندی است که به معرفی جلوه‌های لرستان بر اساس جدیدترین یافته‌های باستان شناسی سرزمین لرستان در ۱۰ سال گذشته می‌پردازد.

روایتگر این مستند «عطا حسن پور» باستان شناس جوان لرستانی و کارشناس ارشد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان است که نزدیک به دو دهه از عمر خود را صرف تحقیق، پژوهش و کاوش‌های باستان شناسی در لرستان کرده و در این زمینه بیش از دهها کتاب و مقاله ملی و بین المللی را به چاپ رسانده است.

فیلم «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» به واسطه حضور «حسن پور» به دو مبحث کاملاً بکر که کاوش‌ها و مطالعات باستان شناسی اوست، می‌پردازد، نخست نویافته‌های مفرغی محوطه «سنگ تراشان» خرم آباد و دوم غارهای «دست کند» لرستان (پدیده‌های ناشناخته معماری و باستان شناسی) است.

این فیلم از زوایای مختلف باستان شناسی، مردم شناسی، معماری، بوم شناختی، فرهنگی و قوم نگاری سرزمین لرستان که خاستگاه و جایگاه اصلی قوم کاسیت (نخستین ساکنان کهن بوم ایران زمین) است را با تکیه بر آثار به جامانده از ادوار دور مورد بررسی و تحلیل قرار می‌دهد و به همین خاطر نام فیلم «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» با محتوای آن کاملاً منطبق و زیباست.

«حسن پور» سالهاست که در زمینه لرستان شناسی فعالیت دارد و با عشق و علاقه فراوان به عنوان مدرس در دانشگاه لرستان مشغول تدریس در رشته باستان شناسی است، او در سال‌های ۸۵ و ۸۶ موفق شد با ثبت بیش از هزار و ۶۰۰ اثر در فهرست میراث ملی مقام نخست کشور را کسب کند و لرستان را از رتبه ۱۹ به رتبه نخست کشور در زمینه ثبت آثار برساند.

مسئولیت‌های اداری و پژوهشی «حطسن پور:» طی ۱۷ سال گذشته عبارت از مدیریت بر بخش‌های مختلف اداری اعم از ثبت آثار، پژوهش، پایگاه پل‌های تاریخی، روابط عمومی و امور فرهنگی، کارشناس اشیا عتیقه، سرپرست کاوش محوطه‌های «باباجیلان دلفان، «سنگ تراشان» و «خلکانه» خرم آباد، «قلاگوری» و «چیاسبز» سیمره کوهدشت، «مورانی» پلدختر، بررسی و شناسایی بخش زاغه، چغلوندی، حوضه آبگیر سد کرخه دو، مطالعه غارهای دست کند و بسیاری از نقاط ناشناخته لرستان است.

انتشار دهها مقاله علمی با موضوعات گوناگون در سطح ملی و بین المللی و تألیف کتب «لرستان سرزمین جاذبه‌های تاریخی و طبیعی»، «میراث معنوی لرستان»، «غار کوگان» و «۱۴ عنوان کتابچه با موضوع لرستان شناسی» از جمله آثار اوست، آخرین تألیف او کتاب نفیسی با عنوان «گنجینه آب لرستان» است که به زودی روانه بازار می‌شود.

بنابر این گزارش، در این مراسم از «منوچهر طیاب» کارگران و نویسنده مستند «لرستان، کهن سرزمین قوم کاسیت» نیز تجلیل به عمل آمد.