اولویت واگذاری خانه شهر کرمان با هنرمندان است

اولویت واگذاری خانه شهر کرمان با هنرمندان است

کرمان - شهردار کرمان با اشاره به اینکه تصمیم گیری در خصوص واگذاری خانه شهر کرمان بعد از نهایی شدن طرح میدان شورا انجام می‌شود، گفت: اولویت واگذاری با هنرمندان است.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمد فرشاد رئیس شورای شهر کرمان یکشنبه شب در نشست عمومی شورای شهر کرمان ضمن خوش آمدگویی و خیر مقدم به اصحاب فرهنگ و هنر و تاکید بر اهمیت جایگاه هنرمندان، اظهار کرد: جلسات متعددی بین اعضای شورا، شهرداری و هنرمندان برگزار شد تا فضایی در شأن هنرمندان شهر کرمان در اختیار آنان قرار گیرد.

نایب رئیس شورای شهر کرمان هم در این نشست با اشاره به اهمیت جایگاه هنرمندان گفت: در حالی سالن خانه شهر بسته شده که می‌توان از آن برای اجرای برنامه‌های هنری و فرهنگی همانند گذشته استفاده کرد.

علی بهرامی عنوان کرد: در نشستی که با اعضای شورا، شهردار و هنرمندان برگزار شد، هنرمندان اعلام کردند که می‌توانند مدیریت خانه شهر را برعهده بگیرند.

وی پیشنهاد داد: مصوبه کلی و طی امضا تفاهم‌نامه ای بین شهرداری به عنوان مالک این بنا و هنرمندان، واگذاری خانه شهر به عنوان مکانی تاریخی، فرهنگی ثبت ملی با رعایت قوانین و مقررات در اختیار هنرمندان قرار گیرد.

بهرامی تصریح کرد: این اقدام بعد از انتقال شورای شهر به مکان جدید انجام پذیرد.

حسین چناریان عضو شورای شهر کرمان هم در خصوص واگذاری خانه شهر به هنرمندان گفت: بهتر است در این خصوص شتابزده عمل نشود.

وی گفت: بهتر است فرصتی داده شود تا ابتدا شورای شهر از این مکان جا به جا شود و پس از تخلیه، بازسازی و مرمت، نسبت به واگذاری آن تصمیم گیری شود.

چناریان اظهار کرد: قطعاً اولویت واگذاری به هنرمندان خواهد بود ولی نیاز به گذر زمان است.

شهردار کرمان در نشست عمومی شورا در خصوص واگذاری خانه شهر به خانه هنرمندان، گفت: بر اساس طرح در حال تکمیل توسط مشاور، میدان شورا باید به «پارک شورا» تبدیل شود و خانه شهر نیز به عنوان یک رکن اصلی این طرح باید جایگاه فرهنگی و هنری خود را حفظ کند.

سید مهران عالم زاده ادامه داد: بهتر است تصمیم نهایی در خصوص واگذاری خانه شهر به هنرمندان، بعد از اتمام اجرای طرح توسط مشاور انجام پذیرد زیرا عملکردی که برای این میدان دیده شده است و از سوی دیگر قرار گرفتن این ساختمان در کنار دو ارگان شهرداری، استانداری و همچنین در کنار حسینه ثارالله، بهتر است نتیجه گیری نهایی پس از اتمام طرح انجام شود تا بتوان بررسی کرد که آیا اقدامات، نگاه و فعالیت هنرمندان در ساختمان خانه شهر می‌تواند هم راستا با طرح و فضا انجام شود؟

محمد رضا میرحسینی رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر کرمان هم در این نشست با اشاره به ارزش و اهمیت بافت تاریخی در حوزه گردشگری گفت: با پیگیری شهردار، مقدمات احیا «شهرداری بافت تاریخی» فراهم شده است و البته با بازنگری در محدوده بافت تاریخی، به زودی اجرایی می‌شود.

وی با بیان اینکه اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی به افرادی که در بافت تاریخی به انجام اقدامات فرهنگی می‌پردازد تسهیلات ارائه می‌دهد، افزود: این طرح از سوی معاون فرهنگی اجتماعی شهردار در حال پیگیری است که امیدواریم برای رونق بازار و محله قلعه محمود بتوان از این تسهیلات استفاده و آن را به گذر فرهنگی تبدیل کرد.

وی با بیان اینکه شهرداری برای احیا محله‌های قدیمی طرح‌های خوبی دیده است، ابراز امیدواری کرد: به زودی بسته تشویقی از سوی شهرداری برای احیا بافت تاریخی مطرح شود تا مردم دوباره به این محدوده باز گردند و مجدداً شاهد رونق بافت تاریخی و قدیمی شهر باشیم.