تولد نخستین بره‌های نماد جانوری استان همدان

تولد نخستین بره‌های نماد جانوری استان همدان

همدان - زایمان میش ارمنی در منطقه حفاظت شده خانگرمز منجر به تولد بره‌های دو قلو و نخستین گزارش زاد آوری نماد جانوری استان همدان در سال جاری شد.

به گزارش خبرگزاری مهر و به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان همدان، بره‌های دو قلو از یک میش مادر در نخستین روز هفته جاری به دنیا آمدند و توسط ارسلان کمانکش، مسئول این منطقه حفاظت شده گزارش شدند.

این اولین گزارش زایمان وحوش در منطقه حفاظت شده خان گرمز در سال جاری است.

قوچ و میش ارمنی نماد جانوری استان همدان است که از مناطق مرزی آذربایجان تا زنجان، همدان، اراک، کردستان، ایلام و شمال غربی خوزستان پراکندگی دارد.

شاخ‌های قوچ ارمنی از قوچ اوریال کوتاه‌تر، خمیدگی شاخ‌ها برخلاف سایر قوچ‌ها به طرف بالای گردن است؛ ماده‌ها اغلب فاقد شاخ هستند یا شاخ‌های بسیار کوچکی دارند، موهای زبر و کوتاه به رنگ قهوه‌ای تا سیاه از زیر گردن تا سینه روییده‌اند که در فصل زمستان کاملاً مشخص است و در ناحیه کمر لکه سفید و زینی شکلی دارند.

این گونه از علوفه، بوته‌ها و برگ درختان تغذیه می‌کند ولی کمتر از کل و بز سرشاخه می‌خورند و فصل زایمان این گونه در بهار است و به دلیل شروع فصل زاد و ولد وحوش و حساسیت این ایام، از ۱۵ اردیبهشت تا ۱۵ خرداد ماه ورود افراد به داخل مناطق حفاظت شده محیط زیست ممنوع اعلام شده است.