هزینه وکلای تسخیری به مدت ۱۵ سال پرداخت نشده است

هزینه وکلای تسخیری به مدت ۱۵ سال پرداخت نشده است

اصفهان - ئیس کانون وکلای استان اصفهان هزینه در نظر گرفته شده برای هر وکالت تسخیری ۲۰۰ هزارتومان اعلام کرد و گفت: ۱۵ سال است در سطح کشور هیچ مبلغی به وکلای تسخیری پرداخت نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، لیلا رئیسی ظهر یکشنبه در نشست مشترک مسئولان کانون وکلا و اداره کل زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی استان اصفهان با بیان اینکه دفاع از حقوق انسان‌ها مهم‌ترین و بالاترین رسالت جامعه وکالت است، اظهار داشت: وکلا نمی‌توانند نسبت به مسائل و مشکلات جامعه بی‌تفاوت باشند.

وی با بیان اینکه برای کاهش جمعیت زندانیان نیاز به آموزش قانون به شهروندان احساس می‌شود، افزود: امروز زندانیان و خانواده زندانیان نیز نیازمند آموزش هستند تا نسبت به تکرار جرایم اقدام نکنند.

رئیس کانون وکلای استان اصفهان با بیان اینکه در حال حاضر در کنار خدمات معاضدتی که در گذشته نیز به زندانیان ارائه می‌شد، بحث آموزش را نیز در دستور کار داریم، اضافه کرد: این اقدامات بدون هیچ چشمداشت مالی به زندانیان و خانواده آنها ارائه خواهد شد.

فعالیت ۷۰ وکیل در شعب معاضدت زندان‌های اصفهان

وی با بیان اینکه در حال حاضر ۷۰ وکیل در شعبه معاضدت زندان مرکزی اصفهان و زندان‌های سه شهرستان مبارکه، کاشان و نجف‌آباد خدمات قضائی را به زندانیان و خانواده آنها ارائه می‌شود، افزود: همه اقدامات کانون وکلا در کنار اقدامات شوراهای حل اختلاف انجام می‌شود.

رئیسی با بیان اینکه هر وکیل تسخیری در طول سال باید سه پرونده کیفری را عهده‌دار شود، ادامه داد: وکلای فعال در زندان اصفهان نه تنها سه پرونده بلکه برخی تا ۶ پرونده را نیز عهده‌دار می‌شوند.

وی افزود: وکلای کانون وکلای استان اصفهان از فروردین ۹۷ تا فروردین ۹۸ بیش از دو هزار و ۶۷۲ مورد وکالت تسخیری داشته‌اند که در کنار آن صدها مورد وکالت معاضدتی هم انجام شده است.

رئیس کانون وکلای استان اصفهان هزینه در نظر گرفته شده برای هر وکالت تسخیری ۲۰۰ هزار تومان اعلام کرد و اظهار داشت: هرچند این هزینه بسیار ناچیز است اما بیش از این مبلغ ناچیز است اما متأسفانه ۱۵ سال است که در سطح کشور هیچی مبلغی برای این وکلا واریز نشده است.

برخی فیلترهای اخلاقی و علمی وکالت را دور می‌زنند

وی با بیان اینکه در کنار وکلای مشاور ۳۰ وکیل نیز در زندان‌ها وظیفه آموزش را بر عهده دارند، افزود: باید توجه داشت که برخی سعی در مخدوش کردن چهره جامعه وکالت دارند اما هر گونه اقدام در این خصوص آسیب به اعتماد مردم است که مضرات زیادی را به همراه دارد.

رئیسی با تاکید بر اینکه حرفه وکالت فیلترهای خاص اخلاقی، علمی و حرفه‌ای خاص خود را دارد، ادامه داد: برخی با بهانه‌هایی مانند ایجاد اشتغال سعی در دور زدن این فیلترها دارند که این امر باید بیش از گذشته مور دتوجه مسئولان امر قرار گیرد.