۵۲۶ واحد مسکونی بر اثر سیل فروردین ماه در خراسان جنوبی آسیب دیدند

۵۲۶ واحد مسکونی بر اثر سیل فروردین ماه در خراسان جنوبی آسیب دیدند

بیرجند-مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی گفت:۵۲۶ واحد مسکونی بر اثر سیل فروردین ماه در خراسان‌جنوبی آسیب دیدند ولی هنوز اعتباری برای بازسازی آن ابلاغ نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر ، علی اصغر آسمانی مقدم ظهر یکشنبه در کارگروه استانی بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خراسان‌جنوبی اظهار کرد: بر اثر سیل فروردین ماه خراسان‌جنوبی ۵۲۶ واحد مسکونی آسیب دیدند.

مدیرکل بنیاد مسکن خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه از این تعداد واحد تخریبی ۲۵ واحد در شهر بوده است، بیان کرد: ۱۲ واحد آن نیاز به تعمیر و ۱۳ واحد دیگر غیر قابل سکونت است که باید تخریب و مجدد بازسازی شود.

آسمانی مقدم ادامه داد: ۵۰۱ واحد در ۷۷ روستا نیز دچار خسارت شدند که ۲۶۹ واحد تعمیری و ۲۳۲ واحد احداثی است.

وی با اشاره به اینکه هنوز اعتباری برای بازسازی واحدهای مسکونی ابلاغ نشده است، افزود: می‌توان با تسهیلات ۲۵ میلیونی بنیاد مسکن کار را آغاز کنیم ولی با توجه به افزایش قیمت‌ها کار ساخت واحد به اتمام نخواهد رسید.

رضا سلم‌آبادی مدیرکل کمیته امداد خراسان جنوبی نیز در این جلسه اظهار کرد: در مجموع مسکن و اثاثیه ۴۳ هزار خانوار تحت پوشش کمیته بیمه بوده است.

وی با بیان اینکه ۱۹ واحد مسکونی مددجویان بر اثر سیل فروردین ماه سال جاری بین ۶۰ تا ۱۰۰ درصد تخریب شده است، بیان کرد: ۲۷۱و احد مسکونی نیز نیاز به تعمیر دارد.

مدیرکل کمیته امداد خراسان‌جنوبی گفت: در راستای تعمیر واحدهای مسکونی مددجویان ۴۷۱ میلیون تومان به حساب شهرستان‌ها واریز کردیم و ظرف ۲۰ تا یک ماه آینده کار تعمیر واحدها به اتمام می‌رسد.

سلم‌آبادی ادامه داد: برای احداث ۱۹ واحد تخریبی نیز در گام اولیه ۱۰ میلیون تسهیلات بلاعوض پرداخت کردیم که با صدور پروانه ساختمانی کار ساخت و ساز آن را آغاز می‌کنیم.

ابراهیم رسولی‌مقدم فرماندار سرایان نیز در این جلسه بیان کرد: بر اثر سیل اخیر به ۳۰ هزار هکتار باغات پسته (به واسطه فراهم نشدن فرایند گردافشانی) و ۶ رشته قنات در شهرستان سرایان آسیب‌های جدی وارد شد.

وی ادامه داد: همچنین ۱۰۰ هکتار زعفران در شهرستان سرایان به واسطه در گل و لای ماندن محصولات آسیب دیدند.