عملیات اجرایی ساخت واحدهای آسیب دیده از سیل هفته آینده آغاز شود

 عملیات اجرایی ساخت واحدهای آسیب دیده از سیل هفته آینده آغاز شود

بیرجند-معاون استاندار خراسان‌جنوبی گفت: عملیات اجرایی ساخت واحدهای آسیب دیده از سیل تا شنبه آغاز شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، سید کمال‌الدین میرجعفریان ظهر یکشنبه در کارگروه استانی بازسازی و نوسازی مناطق سیل زده خراسان‌جنوبی اظهار کرد: بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده ناشی از سیل مهمترین اولویت در بحث بازسازی است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی بیان کرد: با توجه به گرمی هوا و فرا رسیدن فصول گرم سال زندگی در چادر برای مردم سیل‌زده مشکل زا است و از این جهت باید در مکان‌های مسقف و ایمن اسکان داده شوند.

میرجعفریان ادامه داد: از دیگر اولویت‌ها در مناطق سیل زده بازسازی و احیا قنات‌های تخریب شده است چرا که شاهرگ حیاتی روستاها محسوب می‌شوند

وی با اشاره به اینکه در زمینه احیا قنات‌های تخریب شده ناشی از سیل مشکل اعتباری و بودجه‌ای وجود ندارد، افزود: اگر هم نهادهای مربوط در این زمینه با مشکل اعتباری رو به رو شدند با رایزنی‌ها مشکل را مرتفع می‌کنیم.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان‌جنوبی گفت: از مدیران کل خراسان‌جنوبی می‌خواهیم که از مناطق سیل زده بازدید میدانی داشته باشند چون هم از نزدیک واقعیت را لمس کرده و هم مردم به این دیدارهای رو در رو نیاز دارند.

میرجعفریان یادآور شد: عملیات اجرایی ساخت منازل تخریب شده از سیل باید تا شنبه هفته آینده آغاز و گزارش آن به استانداری ارسال شود.

سید جعفر شهامت مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه بیان کرد: در سیلاب فروردین ماه در مجموع ۲۷۸ کیلومتر از جاده‌های خراسان جنوبی آسیب دید.

وی با اشاره به اینکه آسیب وارده به راه‌ها را بیش از ۵۲ میلیارد تومان ارزیابی کرده‌اند، ادامه داد: برای بهسازی و بازسازی جاده‌ها تأیید اعتباری ۵۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان از وزارتخانه مربوطه گرفته شده است.

هادی بیجاری معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی خراسان‌جنوبی نیز در این جلسه بیان کرد: در اثر سیل ۳۳۴ رشته قنات آسیب دیدند که از این تعداد ۴۶ رشته قنات کاملاً مسدود شدند.

وی یادآور شد: سهم خراسان‌جنوبی از ردیف اعتبارات ملی قنوات برای احیا قنات‌های تخریب شده از سیل ۱۳ میلیارد تومان است.