جلسه علنی شورای شهر همدان غیرعلنی شد/گردان: فالگوش ایستاده‌اید

جلسه علنی شورای شهر همدان غیرعلنی شد/گردان: فالگوش ایستاده‌اید

همدان- دهمین صحن علنی شورای شهر همدان در حالی پس از ۵ ساعت به پایان رسید که خبرنگاران از سوی رئیس شورا به فالگوش ایستادن متهم شدند و موضوع چرایی قطع ۱۳۰ اصله درخت در همدان نیز نامشخص ماند.

به گزارش خبرنگار مهر ، دهمین صحن علنی شورای شهر همدان پیش از ظهر یکشنبه طبق روال هر هفته برگزار و در این جلسه موضوع قطع درختان اردوگاه فجر همدان که طی هفته اخیر در فضای مجازی سر و صدا به پا کرده است پیگیری شد.

رئیس شورای شهر همدان در این نشست با اشاره به قطع ۱۴۰ اصله درخت در اردوگاه فجر و بیان اینکه موضع شورا مخالفت با قطع درخت است و باید شهرداری این موضوع را بررسی و در صورت محرز شدن موضوع به مراجع قضائی ارجاع شود، گفت: در دانشگاه صنعتی نیز چنین موردی اتفاق افتاد و پرونده در مراجع قضائی تشکیل شد.

کامران گردان با بیان اینکه با قطع یک درخت هم مخالف هستیم چه برسد به این تعداد، عنوان کرد: اگر درختی قطع نشده باید اثبات شود و اگر این موضوع صحت دارد باید مقام قضائی به موضوع بپردازد.

وی با بیان اینکه امکان صحت این مطلب وجود دارد چراکه اگر صحت نداشت این همه سر و صدا از سوی رسانه‌ها برای آن ایجاد نمی‌شد، خواستار حضور شهردار همدان برای ارائه توضیحات در این خصوص در صحن شورای شهر همدان شد که مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهری شهرداری همدان با حضور در صحن شورا در این خصوص عنوان کرد: روز پنج‌شنبه ساعت ۱۶ تا ۱۸:۳۰ به همراه اعضای کمیسیون ماده ۷ از اردوگاه فجر بازدید داشتیم.

بابک مهدی‌آزاد به بازدید سه روز قبل از بازدید روز پنج‌شنبه خود از اردوگاه نیز اشاره کرد و افزود: حدود ۸ هکتار زمین در اردوگاه فجر درختان گردو و انواع میوه داشته که بخشی از آنها قطع شده است.

وی با بیان اینکه به گفته مدیرکل کمیته امداد همدان قطع یکسری درخت پاجوش و کاشت یک‌هزار و ۵۰۰ اصله نهال جدید با سیستم آبیاری تحت فشار و قطره‌ای مد نظر بوده است، گفت: بعد از ظهر امروز قرار بر تشکیل جلسه جمع‌بندی کمیسیون ماده ۷ و اعلام نظر در این خصوص است.

وی با تأکید بر اینکه عکس‌های هوایی تهیه شده از اردوگاه فجر به منظور اعلام نظر در خصوص تعداد درختان قطع شده آماده است و در جلسه بعد ارائه می‌شود، اضافه کرد: تعدادی درخت گردوی کهن قطع شده و درختان کهن و اصلی حفظ شده اما اگر برای واکاوی بوده نیز باید مجوز اخذ می‌شد.

سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری باید در این خصوص پاسخگو باشد

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان نیز گفت: قبل از قطع درختان بازدید انجام شده و این اتفاق برای ما قابل قبول نیست و سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری باید در این خصوص پاسخگو باشد.

سید مسعود عسگریان با تأکید بر اینکه خودم دیده‌ام درختان در اردوگاه فجر قطع شده‌اند، بیان کرد: قطع درخت در این منطقه مجوز نداشته و وظیفه مدیریت شهری و مدیرعامل سازمان سیما، منظر و فضای سبز این بوده متخلفان را معرفی کند.

وی با بیان اینکه کمسیون ماده ۷ برای صدور مجوز برگزار می‌شود و اکنون که درختان قطع شده دیگر چه کاری می‌خواهد انجام دهد، افزود: روز پنج‌شنبه حداقل ۱۰ شهروند در این خصوص با من تماس گرفتند و من نیز با مهدی‌آزاد تماس گرفتم که این تخلف صورت گرفته است.

رئیس کمیسیون نظارت، بازرسی و امور اداری شورای شهر همدان عنوان کرد: حدود ۱۳۰ تا ۱۴۰ درخت در این منطقه قطع شده و باید مدیرکل کمیته امداد پاسخگو باشد.

رئیس مرکز مطالعات و پژوهش‌های شورای شهر همدان نیز در این خصوص با بیان اینکه باید قبل از اقدام به قطع درختان مجوز در این خصوص اخذ می‌شد، گفت: قطع درختان و کاشت نهال به جای آن درست نیست.

رئیس کمیسیون اقتصاد، سرمایه‌گذاری و گردشگری شورای شهر همدان نیز گفت: این تعداد درخت قطع شده و سازمان سیما، منظر شهرداری باید پاسخگو باشد.

حسین قراباغی عنوان کرد: باید در این خصوص به علت عدم اطلاع‌رسانی و عدم شکایت و پیگیری سازمان به شهردار تذکر دهیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر همدان نیز خاطرنشان کرد: عصر پنج‌شنبه بازدیدی از اردوگاه فجر صورت گرفت و مقرر شد سازمان سیما و منظر شهرداری عکس هوایی برای تأیید صحبت‌های مالک در خصوص قطع درختان تهیه کند.

رضوان سلماسی با بیان اینکه درخت قطع شده اما باید تعداد، نوع و تازگی و کهنگی قطع درختان مورد بررسی قرار گیرد، گفت: کمیسیون ماده ۷ در این خصوص نظر می‌دهد.

کمیسیون ماده ۷ برای قبل از قطع درخت است و بعد از قطع درختان احتیاج به تشکیل کمیسیون نیست رئیس کمیسیون خدمات شهری شورای شهر همدان نیز با بیان اینکه کمیسیون ماده ۷ برای قبل از قطع درخت است و بعد از قطع درختان احتیاج به تشکیل کمیسیون نیست با گلایه از سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری گفت: موضوع به این مهمی را ما باید از مردم، رسانه‌ها و فضای مجازی متوجه شویم و هنوز هم گزارشی از سازمان سیما منظر و خدمات شهری در این خصوص ارائه نشده که این امر توهین به شوراست.

پس از بحث و تبادل نظر اعضای شورای شهر همدان در خصوص نامه‌های رسیده برای بررسی در صحن شورا رئیس شورای شهر همدان از خبرنگاران خواست تا جلسه را ترک کنند و ادامه جلسه به صورت غیرعلنی برقرار باشد.

در این هنگام خبرنگاران جلسه را ترک کردند و در حالی که در فضای بیرونی سالن جلسات منتظر یکی از اعضای شورای شهر برای انجام مصاحبه بودند شهردار همدان به اتفاق معاون سابق مالی خود وارد سالن جلسات شد و از آنجایی که جمع بندی صحن شورا به دلیل عدم حضور شهردار ناتمام مانده بود مدیر روابط عمومی شورای شهر همدان از خبرنگاران درخواست کرد مجدد در صحن شورای شهر همدان حاضر شوند.

پس از جایگیری اعضا و میهمانان و خبرنگاران رئیس شورای شهر همدان مدیریت جلسه را آغاز کرد و خطاب به شهردار همدان با بیان اینکه تعدادی درخت در اردوگاه فجر همدان قطع شده و باید موضوع پیگیری شود، گفت: سازمان سیما، منظر و فضای سبز شهرداری همدان باید شکوائیه خود را به منظور قطع تعدادی از درختان اردوگاه فجر در مراجع قضائی طرح کند.

کامران گردان به پروژه تقاطع غیرهمسطح سردار همدانی نیز اشاره کرد و بابیان اینکه از شهردار می‌خواهیم ۴۳۰ پروژه که برای سال جاری تعریف کرده را تعریف نکند چراکه پروژه بلوار آیت‌الله نجفی تعطیل است و با بیان اینکه اگر خودرویی به داخل افتادگی شانه این پروژه سقوط کند مسئولیت آن متوجه شهردار منطقه ۴ خواهد بود، گفت: این قصور قابل پذیرش نیست.

گردان با بیان اینکه شیوه نامه میدان بار جدید همدان نیز ایراد دارد و کار هنوز شروع نشده است، گفت: به دلیل امضا نشدن شیوه نامه مصوبه این طرح از دستور کار خارج شده است.

در ادامه این جلسه رئیس شورای شهر همدان یک بار دیگر و در حالی که تنها ۴ دقیقه از حضور مجدد خبرنگاران در صحن شورا می‌گذشت خطاب به خبرنگاران از پایان یافتن مباحث سخن گفت و با بیان اینکه بحثی باقی نمانده و می‌توانید صحن را ترک کنید، موجب اعتراض خبرنگاران شد که یکی از خبرنگاران عنوان کرد: ما رفته بودیم اما به درخواست خودتان مجدد در صحن شورای شهر حاضر شده‌ایم.

شما چرا فالگوش پشت درب جلسه می‌ایستید مگر نگفته بودم شما بروید!

گردان با بیان اینکه پس شهردار همدان توضیحات خود را ارائه می‌دهد تا خبرنگاران صحن را ترک کنند یکبار دیگر خطاب به خبرنگاران گفت: شما چرا فالگوش پشت درب جلسه می‌ایستید مگر نگفته بودم شما بروید!

گردان با بیان اینکه شما اجازه نداشتید پشت درب جلسه بایستید، ادامه داد: شما به قصد گوش دادن حرف‌های اعضا پشت در ایستاده بودید!

همین صحبت رئیس شورای شهر همدان اعتراض خبرنگاران را به همراه داشت و یکی از خبرنگاران خطاب به رئیس شورای شهر همدان با بیان اینکه این موضوع آنقدر هم مهم نیست که شما تند اخلاقی کنید، توضیح داد: علت منتظر ماندن خبرنگاران مصاحبه با یکی از اعضای شورای شهر بود که به دعوت مدیر روابط عمومی مجدد وارد صحن شورا شدیم و شما باید فریاد خود را بر سر مدیر روابط عمومی بکشید.

پس از این بحث شهردار همدان نیز بابیان اینکه صحبت‌هایم را در دو بخش عنوان می‌کنم و خواهش می‌کنم جلسه بدون حضور خبرنگاران باشد و این حق مدیریت شهری است، به پروژه‌ها اشاره کرد و بابیان اینکه عملیات اجرایی تقاطع غیر همسطح سردار شهید همدانی در دست پیگیری است و بتون ریزی در حال انجام است، گفت: در برخی قسمت‌ها قالب‌های بتن ریزی ها باز شده و سعی می‌شود بر اساس تاریخ تعیین شده پروژه را تحویل دهیم.

عباس صوفی از آغاز عملیات اجرایی تکمیل پل غدیر همدان خبر داد و با بیان اینکه باید موضوع ترافیک این منطقه را مدیریت کرد، اظهار داشت: پارکینگ طبقاتی آقاجانی بیگ همدان نیز که با مشکلاتی درگیر شده بود مجدداً رفع مشکل شده و عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می‌شود.

سامانه ستاد دست و پا گیر شده است

وی با بیان اینکه پروژه‌هایی که در شورای شهر همدان مصوب شده بعلاوه پروژه‌هایی که از سال قبل در دستور کار بوده وارد مراحل قانونی شده است، گفت: این پروژه‌ها در سامانه ستاد ثبت می‌شوند که این اقدام دست ما را در کارهای اجرایی محدود کرده و به نوعی این سامانه دست و پا گیر شده است.

وی با بیان اینکه برنامه ریزی پروژه‌ها در حال انجام است تا شروع شوند، گفت: یک ماه آینده تمام پروژه‌ها را استارت می زنیم.

وی از عقب‌نشینی دیوار کارخانه کیوان همدان در ورودی شهر و کسب موافقت دادستان در این زمینه خبر داد و گفت: مصوبه شورای تأمین نیز دریافت شده است.

همچنین در این جلسه از زحمات مجید درویشی معاون سابق مالی شهرداری همدان که به سمت مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر منصوب شده است تقدیر و رئیس کمیسیون اداری شورای شهر همدان با بیان اینکه مجید درویشی بازوی توانمند شهردار همدان بود که متأسفانه آن را از دست داد، گفت: صداقت در کار و مردم داری ویژگی بارز این نیروی شهرداری بود.

سید مسعود عسگریان با ابراز خرسندی از ارتقا مدیریتی مجید درویشی گفت: شهرداری با از دست دادن درویشی در یک جای حساس دچار خلأ خواهد شد که امیدواریم شهردار همدان در انتخاب معاون مالی دقت نظر داشته باشد.

مجید درویشی نیز با بیان اینکه ۱۶ سال در مجموعه شهرداری فعالیت داشتم و شهرداری یکی از دستگاه‌هایی است که به راحتی می‌توان در آن با انجام امور خوشحالی مردم را دید، گفت: در هر مجموعه‌ای وظیفه خدمت‌رسانی به مردم را اولویت می‌دانم.

وی با بیان اینکه شهرداری همدان از صادق ترین و کارشناس‌ترین نیروها بهره‌مند است، اظهار داشت: از تمام مردم و مدیران مجموعه شهرداری حلالیت می‌طلبم و خدا را شاهد می‌گیرم که در مدت فعالیتم در شهرداری حتی یک ریال از اموال بیت المال به نفع خودم استفاده نکردم.