پیش بینی خرید ۱۷۰ هزار تن گندم در خراسان شمالی

پیش بینی خرید ۱۷۰ هزار تن گندم در خراسان شمالی

بجنورد- مدیر کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی گفت: با توجه به بارندگی‌های اخیر پیش بینی می‌شود امسال ۱۷۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، عبدالحسین فریدونی ظهر یک شنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه خراسان شمالی، اظهار کرد: امسال نرخ خرید گندم یک هزار و ۷۰۰ تومان با افت مفید ۴ درصد از کشاورزان خریداری می‌شود.

فریدون با بیان اینکه قیمت خرید گندم در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۳۰ درصد رشد داشته، افزود: امسال ۲۳ مرکز خرید گندم برای کشاورزان پیش بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه باید کشاورزان برای فروش گندم و دانه‌های کلزا در سامانه ثبت نام کنند، تصریح کرد: در صورتی گندم کشاورزان خریداری می‌شود که مشخصات کشاورز و محصول مربوطه در سامانه ثبت شده باشد.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی بیان کرد: کشاورزان محصول گندم را با رطوبت برداشت نکنند بلکه تا زمان رسیدن کامل محصول صبر کنند تا میزان افت آن تا اندازه امکان کاهش یابد.

فریدون با اشاره به اینکه امسال قیمت خرید تضمینی گندم مناسب است، افزود: کشاورزان اجازه ورود دلالان را به عرصه ندهند البته شانس کشاورزان خراسان شمالی برای تحویل گندم به مراکز خرید تضمینی در سال‌های گذشته بالا بوده است.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود، پنج هزار تن دانه کلزا خریداری شود، گفت: این مقدار کلزا با قیمت ۳۴ هزار و ۳۹۸ ریال خریداری می‌شود.

مدیر کل غله و خدمات بازرگانی خراسان شمالی ادامه داد: قیمت خرید دانه کلزا نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد افزایش یافته است.

فریدون اظهار کرد: سال گذشته سه هزار و ۷۵۰ تن دانه کلزا و ۹۱ هزار تن گندم خریداری شد.

وی با بیان اینکه بالاتر از سرانه ملی آرد توزیع می‌شود، عنوان کرد: یک هزار و ۱۱۲ نانوایی دولتی در استان وجود دارد که این تعداد نانوایی بیش از نیاز شهرستان است.