۱۳۰ برنامه پژوهش محور در مدارس علمیه خراسان‌جنوبی برگزار شد

 ۱۳۰ برنامه پژوهش محور در مدارس علمیه خراسان‌جنوبی برگزار شد

بیرجند-معاون پژوهشی حوزه علمیه خراسان جنوبی گفت: ۱۳۰ برنامه پژوهش محور در مدارس علمیه خراسان‌جنوبی برگزار شد.

حجت‌الاسلام مجتبی شیدایی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: از حدود چهار سال قبل برنامه‌های پژوهشی در مدارس علمیه خراسان‌جنوبی را با ۳۳ برنامه آغاز کردیم که در سال بعد از آن به ۶۰ برنامه رساندیم.

معاون پژوهشی حوزه علمیه خراسان‌جنوبی با اشاره به اینکه در سال بعد حدود ۱۰۰ برنامه پژوهشی در مدارس علمیه خراسان‌جنوبی اجرا شد، بیان کرد: در سال تحصیلی جاری (سال تحصیلی ۹۷-۹۸) نیز ۱۳۰ برنامه پژوهشی در مدارس علمی خراسان‌جنوبی برگزار شد.

شیدایی ادامه داد: این برنامه‌ها در قالب‌های نشست علمی، حلقه علمی و کارگاه برگزار شده است که حدود ۹ هزار و ۴۷ طلبه در قالب ۱۹۹ جلسه از این برنامه‌های علمی بهره مند شدند.

وی افزود: از این ۱۳۰ برنامه ۱۰۴ برنامه در قالب نشست علمی، ۲۲ برنامه در قالب کارگاه علمی و چهار برنامه نیز در قالب حلقه علمی برگزار شده است.

معاون پژوهشی حوزه علمیه خراسان‌جنوبی گفت: محور موضوعات نشست‌های علمی مواردی چون نقش زن در هستی با تاکید بر آیات و روایات، عبرت‌های عاشورایی، بررسی مهمترین شبهات فاطمیه، چگونگی تأثیر ادبیات بر فهم صحیح آیات و روایات و جریان‌شناسی انحراف در تاریخ با محوریت یهود بوده است.

شیدایی اظهار کرد: محور موضوعات کارگاه‌های علمی روش پایان‌نامه نویسی، روش تحقیق، تحلیل بیانیه گام دوم مقام معظّم رهبری، مهارت خلاصه نویسی، مهارت مطالعه، سواد فضای مجازی با رویکرد والدین و فرزندان اینترنتی و سواد فضای مجازی با رویکرد مدیریت رسانه بوده است.

وی افزود: محور موضوعات حلقه‌های علمی نیز شبهات محوری وهابیت علیه شیعه امامیه، روش شناسی تحقیق در علوم حوزوی، دوران حصر سیاسی امام حسن عسگری (ع) و آثار و پیامدهای عقلانیت مدرن بر سبک زندگی و دینداری بوده است.

معاون پژوهشی حوزه علمیه خراسان‌جنوبی با بیان اینکه یکی از علل افزایش برنامه‌های پژوهش محور در مدارس علمیه حضور مسئول پژوهش در مدارس علمی است، گفت: در حال حاضر همه مدارس علمیه خواهران خراسان‌جنوبی مسئول پژوهش دارند.

شیدایی یادآور شد: همچنین مدارس علمیه برادران در شهرهای بشرویه، بیرجند، خضری، قائن فردوس، اسدیه و مدرسه تخصصی امیرالمومنین (ع) نیز مسئول پژوهش دارند.