مرمت ۶۰ بنای تاریخی لرستان/ ۱۵ اثر طبیعی و معنوی ثبت ملی شد

مرمت ۶۰ بنای تاریخی لرستان/ ۱۵ اثر طبیعی و معنوی ثبت ملی شد

خرم‌آباد- معاون میراث فرهنگی لرستان از مرمت ۶۰ بنای تاریخی این استان خبر داد و گفت: ۷ اثر طبیعی، ۸ اثر معنوی و ۳۱ اثر غیرمنقول در فهرست آثار ملی ثبت شدند.

به گزارش خبرنگار مهر ، زهرا بهاروند ظهر امروز یکشنبه در جمع خبرنگاران از مرمت بیش از ۶۰ بنا و پل تاریخی این استان با اعتباری معادل ۶۷ میلیارد ریال در سال ۹۷ خبر داد و اظهار داشت: این آثار شامل خانه، کاروانسرا، امامزاده، قلعه، حمام، باشگاه افسران، سربازخانه و باغ و پل تاریخی همچون مجموعه طباطبایی‌ها، خانه‌های رحمتی، گودرزی و حاتمی، کاروانسرای میرزا سید رضا، مقبره امامزاده قاسم، حمام‌های افراونده، جور و گیجالی و پل‌های کشکان، افرینه، کاکارضا، کلهر، پلدختر، شکسته، چالان چولان، مرمت قلعه و حمام هزار جریب می‌شود.

وی خرید و تملک باشگاه افسران محوطه قلعه فلک الافلاک با اعتباری معادل ۱۴۰ میلیارد ریال و همچنین پرداخت ۲۸۰ میلیارد ریال از مطالبات آزادسازی عرصه و حریم این قلعه را از دیگر اقدامات شاخص حوزه میراث فرهنگی در سال ۹۷ عنوان کرد.

معاون اداره کل میراث فرهنگی لرستان مرمت مجموعه طباطبایی‌های شهرستان بروجرد و واگذاری دو بنای خانه مصری و مغیث الاسلام این مجموعه به بخش خصوصی، افتتاح فاز اول موزه خانه افتخارالاسلام در این شهرستان و مرمت فاز دوم بافت تاریخی بروجرد و مطالعه و افتتاح فاز نخست موزه نسخ خطی در بروجرد با اعتباری بالغ بر ۲,۵۰۰ میلیون ریال را از جمله اقدامات سال گذشته دانست.

بهاروند ثبت ۷ اثر طبیعی، ۸ اثر معنوی، ۳۱ اثر غیرمنقول در فهرست آثار ملی و تهیه بیش از ۲۰۰ پرونده ثبت آثار ملی، تعیین حریم ۹ محوطه و بنای تاریخی که سه مورد آن به تصویب رسیده را از دیگر فعالیت‌های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان برشمرد.

وی همچنین با اشاره به مرمت ۶۸ شیء منقول فرهنگی از موزه قلعه فلک الافلاک و مجموعه داران خصوصی، از خرید ۳۰ مورد املاک موجود در عرصه تپه‌ها و محوطه‌های تاریخی استان خبر داد.

به گفته معاون میراث فرهنگی لرستان، سال گذشته ۳۰ کارگاه مرمتی در سطح استان فعالیت داشته است.