توسعه همکاری های دانشگاه پوآتیه فرانسه با علوم پزشکی شیراز

توسعه همکاری های دانشگاه پوآتیه فرانسه با علوم پزشکی شیراز

شیراز- مسئولان علوم پزشکی شیر از و دانشگاه «پوآتیه فرانسه» طی نشستی در شیراز به بررسی راهکارهای توسعه همکاری های مختلف پزشکی، علمی، آموزشی و تحقیقاتی مشترک پرداختند.

به گزارش خبرگزاری مهر ، رئیس دانشگاه علوم پزشکی در حاشیه برگزاری این نشست، با اشاره به آغاز همکاری دو دانشگاه از سال گذشته گفت: در بازدیدی که چند ماه پیش از دانشگاه پوآتیه داشتیم، زمینه‌های همکاری بین دانشگاه‌ها بررسی و تفاهم نامه همکاری منعقد شد و از مسئولان دانشگاه پواتیه دعوت شد به متظور آشنایی بیشتر و تبادل نظر بر روی جزئیات به شیراز سفر کنند.

علی بهادر با بیان محورهای مختلف برگزاری نشست امروز با حضور رئیس و نمایندگان دانشگاه پوآتیه، از بررسی راه اندازی رشته‌ای با عنوان «روانپزشکی قانونی» خبر داد و افزود: مسائل مربوط به ارتباط جرم و جنایت با مسائل پزشکی می‌تواند با راه اندازی این رشته، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز آموزش داده شود.

او تحقیقات پیوند، سرطان و بیماری‌های عفونی را از دیگر زمینه‌های ممکن برای همکاری‌های مشترک برشمرد و ادامه داد: برنامه دو دانشگاه توسعه بیش از پیش ارتباطات علمی، و تبادل اساتید و دانشجویان بین دو دانشگاه در موضوعات درمانی، پژوهشی، داروسازی، تصویربرداری و استفاده از تجارب همدیگر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری بین دانشگاه علوم پزشکی شیراز و دانشگاه پوآتیه، بر عملیاتی شدن این تفاهم نامه و تبدیل مفاد آن به کارهای عملی و تحقیقاتی مشترک بین این دانشگاه فرانسوی با دانشگاه علوم پزشکی شیراز تاکید کرد.

افزایش زمینه‌های تحقق تفاهم نامه مشترک از نگاه رئیس دانشگاه پوآتیه

رئیس دانشگاه پوآتیه فرانسه نیز با تاکید بر تعامل مشترک دو دانشگاه به عنوان نخستین هدف از حضور در شیراز، گفت: خوشحالیم که امروز در شیراز و در کنار رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز هستیم.

پروفسور «ایو ژان» شیراز را مرکز فرهنگ و تمدن ایران خواند که به عنوان دومین دلیل برای حضور در این شهر و توسعه همکاری‌های مشترک مطرح کرد و افزود: همیشه آرزو داشتم این شهر را از نزدیک ببینم.

رئیس دانشگاه پوآتیه فرانسه از امضای تفاهم نامه همکاری با دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد و گفت: این تفاهم نامه به عملی شدن نزدیکتر می‌شود و هر چه پیش می‌رویم، زمینه‌های همکاری عینی‌تر بین دو دانشگاه شکل می‌گیرد.

او هدف از نشست امروز را راه اندازی رشته روانپزشکی قانونی و بررسی زمینه‌های ایجاد این رشته در دانشگاه علوم پزشکی شیراز عنوان کرد.

پروفسور ژان نیز با اشاره به حضور رئیس و اساتید دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نشست سخنرانی پروفسور «جعفری» از اساتید ایرانی دانشگاه پوآتیه و ایجاد زمینه همکاری‌های مشترک افزود: دانشگاه علوم پزشکی شیراز تمام زمینه‌های مناسب برای همکاری در حوزه‌های مختلف به ویژه در زمینه روانپزشکی قانونی را دارد و می‌تواند نخستین دانشگاه ایران باشد که رشته‌ای در این زمینه ایجاد کند.

معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این نشست با ابراز امیدواری نسبت به عملیاتی شدن اهداف مشترک تفاهم نامه همکاری بین دو دانشگاه گفت: عملیاتی کردن این قراردادها به ارتقای کیفیت ارائه خدمت به بیماران کمک می‌کند.

نصراله عرفانی افزود: تفاهم نامه‌ای که در سفر رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز به فرانسه با دانشگاه پوآتیه فرانسه امضا شد، امکان تبادل علمی در همه حوزه‌ها مانند تبادل استاد، دانشجو و انجام پروژه‌های تحقیقاتی مشترک با این دانشگاه را فراهم می‌کند.

مدیرکل مرکز تحقیقات بیمارستان روانپزشکی و عضو هیأت علمی دانشگاه پواتیه فرانسه نیز به عنوان دیگر عضو این نشست، با اشاره به تازگی رشته روانپزشکی قانونی جنایی در ایران گفت: بیماران دارای اختلالات روانشناسی وقتی جرمی مرتکب می‌شوند به زندان می‌روند، در حالی که باید برای درمان، در بیمارستان بستری شوند.

نعمت الله جعفری افزود: همکاری و روابط بین دانشگاه‌های علوم پزشکی، حقوق و روانشناسی باعث می‌شود بیماران به شکل بهتری درمان شوند و از وقوع دوباره جرم پیشگیری شود.

او اضافه کرد: همکاری بین دانشگاه‌ها نه تنها در زمینه روانپزشکی، بلکه در سایر زمینه‌ها و رشته‌ها نیز قابل اجراست.

در این نشست علاوه بر مسولان دو دانشگاه، روسای سازمان پزشکی قانونی استان، دانشکده حقوق دانشگاه شیراز، گروه روانپزشکی دانشکده پزشکی، نمایندگان قوه قضائیه و اساتید حوزه روانپزشکی دانشگاه، لوئیک لوویه قائم مقام رئیس دانشگاه پوآتیه و نعمت الله جعفری عضو هیأت علمی و مدیر مرکز تحقیقات روانپزشکی این دانشگاه، حضور داشتند.