کلاهبرداران ۳۷میلیارد تومانی به مرز نرسیدند

اعضای یک باند با راه‌اندازی شرکتی کاغذی و با جعل مدارک 37 میلیارد تومان از بانک و یک شرکت ساختمان‌سازی کلاهبرداری کردند.

روزنامه ایران: اعضای یک باند با راه‌اندازی شرکتی کاغذی و با جعل مدارک 37 میلیارد تومان از بانک و یک شرکت ساختمان‌سازی کلاهبرداری کردند.

اوایل سال ۱۳۹۸ به‌دنبال شکایت معاونت حقوقی یکی از بانک‌های خصوصی مبنی بر دریافت تسهیلات بانکی توسط یک شرکت کاغذی، پرونده مقدماتی در این خصوص تشکیل شد و برای رسیدگی در اختیار اداره سیزدهم مبارزه با جعل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

در همان تحقیقات اولیه مشخص شد فرد یا افرادی با تأسیس و ثبت یک شرکت کاغذی و به بهانه تأسیس یک کارخانه تولیدی اقدام به دریافت بیش از ۱۳ میلیارد تومان تسهیلات بانکی کرده و پس از آن متواری شده‌اند. با بررسی اسناد و مدارک ارائه شده از سوی شرکت به بانک، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که شرکت به نام یک خانم ثبت شده که در ادامه با شناسایی محل سکونت این خانم بازنشسته در شمال شرق تهران مشخص شد وی هیچ اطلاعی از ثبت شرکت به نام خود ندارد.

کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی با بررسی شواهد و مستندات اطمینان پیدا کردند که با یک گروه حرفه‌ای از افراد جاعل و کلاهبردار روبه‌رو هستند؛ بنابراین با اقدامات ویژه پلیسی موفق به شناسایی هویت شش عضو این گروه از جاعلان و کلاهبرداران شدند.

در ادامه پرونده دیگری به اداره سیزدهم رسید مبنی بر اینکه از حساب یک شرکت ساختمان‌سازی معتبر نیز به ارزش ۲۴ میلیارد تومان برداشت غیرمجاز صورت گرفته که بررسی و تطابق اسناد و مدارک مجعول این پرونده با مدارک پرونده ۱۳ میلیارد تومانی، همگی حکایت از آن داشت که جاعلان حرفه‌ای این پرونده به شیوه‌ای مشابه در هر دو پرونده اقدام به جعل مدارک کرده و در پرونده اخیر ۲۴ میلیارد تومانی نیز با جعل مدارک شناسایی و حساب بانکی متعلق به مدیرعامل شرکت کلاهبرداری کرده‌اند.

سردار لطفی - رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ- در این باره گفت: کارآگاهان اداره سیزدهم پلیس آگاهی با شناسایی مخفیگاه این شش نفر در منطقه قلعه حسن خان روز پنجشنبه و طی چند عملیات همزمان اقدام به دستگیری تمامی آنها کردند.

با انتقال تمامی متهمان به پلیس آگاهی، در همان تحقیقات اولیه مشخص شد متهمان قصد داشتند تا با تبدیل مبالغ به‌دست آمده به دلار و یورو پول‌ها را از کشور خارج کنند اما با دستگیری تمامی اعضای گروه و کشف پول‌های تبدیل شده به ارز هیچگونه پولی از کشور خارج نشده و در حال حاضر، تحقیقات تکمیلی برای شناسایی حساب بانکی جعلی متعلق به متهمان و همچنین شناسایی دیگر جرایم ارتکابی آنها در دستور کار کارآگاهان پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته و رسیدگی به پرونده متهمان در مراحل مقدماتی قرار دارد.