تخریب ۸۳ واحد مسکن ایتام در سیل لرستان/ ۷۳ درصد زکات صرف محرومین شد

تخریب ۸۳واحد مسکن ایتام در سیل لرستان/ ۷۳درصد زکات صرف محرومین شد

خرم‌آباد- مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان از تخریب ۸۳ واحد مسکن ایتام این استان در سیل خبر داد و گفت: ۷۳ درصد زکات جمع‌آوری شده در لرستان صرف امور محرومین شد.

به گزارش خبرگزاری مهر ، جاسم محمدی فارسانی شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران با اشاره به مشارکت مردم در توانمندسازی و تأمین کمک‌های لازم در کنار خدمات امداد به کودکان ایتام و محسنین گفت: در سال گذشته ۹ هزار و ۵۵۰ حامی به‌طور مستقیم حمایت از ۹۶۰۳ کودک ایتام و محسنین را به عهده پذیرفته و بالغ‌بر ۱۹۴ میلیارد ریال به‌صورت نقد و کالا به این خانوارها مساعدت کردند.

وی به تداوم اجرای طرح اکرام و ایتام در طول ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: متقاضیان طرح اکرام می‌توانند با مراجعه به ادارات کمیته امداد و یا از طریق سایت www.Emdad.ir نسبت به پذیرش و حمایت مادی از کودکان یتیم در طرح اکرام و کودکان نیازمند با سرپرست بیمار و محسنین شرکت کنند.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان به سرانه واریزی حامیان در ماه به کودکان موردحمایت اشاره کرد و گفت: سرانه دریافتی هر کودک یتیم از طرف حامیان ۱ میلیون و ۶۸۰ هزار ریال و سرانه طرح محسنین ۷۴۹ هزار ریال است. با توجه به نیازمندی این عزیزان برنامه‌ریزی برای افزایش سرانه در سال ۹۸ از طریق حامیان صورت گرفته است.

محمدی فارسانی به تخریب ۸۹ واحد ساختمان ایتام از ۵۰ تا ۱۰۰ درصد در سیل اخیر اشاره کرد و گفت: حامیان می‌توانند از طریق طرح اکرام در بازسازی منازل شرکت کنند.

وی گفت: شورای زکات در روستاها و شهرستان‌ها به‌عنوان متولی جمع‌آوری و هزینه کرد زکات زیر نظر کمیته امداد شکل‌گرفته و در سال گذشته ۱۶۱ میلیارد ریال زکات واجب، زکات مستحبی جمع‌آوری و زیر نظر شورای زکات هزینه شده است.

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) لرستان به تعداد روستاهای دارای اقلام مشمول زکات اشاره کرد و افزود: از مجموع ۲۸۶۱ روستای استان لرستان، ۱۸۱۷ روستا شرایط پرداخت زکات دارند.

محمدی فارسانی به همکاری ۳ هزار ۳۰۰ عامل افتخاری زکات در لرستان اشاره کرد و گفت: از این تعداد ۳۷۰ مبلغ روحانی به‌صورت مقطعی و افتخاری در بحث ترویج احیا فرهنگ زکات مشارکت دارند و مابقی در رده‌های روستا عامل زکات هستند.

وی به هزینه کرد زکات در دو سرفصل امور محرومین و پروژه را ذکر کرد و افزود: در سرفصل کمک به محرومین ۱۱۷ میلیارد در زمینه تهیه جهیزیه، درمان، مسکن، معیشت و کمک‌های موردی هزینه شده است؛ به عبارتی ۷۳ درصد زکات صرف محرومین شده است و در سرفصل پروژه‌های عمرانی ۴۴ میلیارد ریال در زمینه مساجد، خانه عالم، غسالخانه، حسینیه و سایر پروژه ۲۷ درصد هزینه شده است.