راه اندازی سه سایت جدید پسماند در قزوین ضروری است

راه اندازی سه سایت جدید پسماند در قزوین ضروری است

قزوین- مدیرکل محیط زیست استان قزوین گفت: برای پاسخگویی به نیازهای آینده و جمع آوری بهداشتی زباله سه منطقه در آب باریک، تفک و خرمدشت برای ایجاد سایت های جدید پسماند پیش بینی کرده ایم ...

به گزارش خبرنگار مهر ، حسن پسندیده در کارگروه پسماند که شنبه شب در استانداری قزوین برگزار شد اظهار داشت: پسماند از اولویت‌ها و چالش‌های محیط زیست است و با گذشت ۱۵ سال از تصویب قانون آن هرچند گام‌های موثری برداشته شده اما باید کارها تداوم یابد.

وی بیان کرد: امروزه دیگر زباله یک تهدید نیست بلکه فرصت است که می‌تواند اشتغال زا و درآمد زا باشد.

پسندیده گفت: در قزوین کارهای زیرساختی خوبی انجام شده اما به دلیل افزایش حجم تولید زباله باید زیر ساخت‌ها نیز توسعه یابد.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: روزانه ۶۰۰ تا ۷۰۰ پسماند عادی در قزوین تولید می‌شود که ۸۴ درصد پسماندها به صورت متمرکز وارد سایت محمد آباد می‌شود.

وی بیان کرد: از مجموع ۶۲۹ روستای دارای دهیاری تعداد ۲۳۲ روستا پسماندهای خود را به سایت محمد آباد قزوین منتقل می‌کنند که ۳۷ درصد پسماندهای روستایی را شامل می‌شود.

پسندیده افزود: باید مطالعات متمرکزی برای ساماندهی پسماند روستایی صورت گیرد و برای رفع ایرادات فنی سایت نیز به موقع اقدام شود تا پاسخگوی نیازها باشیم.

وی اظهار داشت: باید چاهک پیزومتری ایجاد و میزان تفکیک زباله از مبدا بیشتر شود زیرا در حال حاضر میزان تفکیک فقط ۵ درصد است و هزینه‌ها را بالا برده است.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین یادآور شد: برنامه مدیریت اجرایی پسماند هنوز در استان اجرایی نشده و هر دو استخر شیرابه در محمد آباد پر شده است که ایجاد لند فیل جدید ضروری است.

پسندیده گفت: یکی دیگر از چالش‌های ما ریخته شدن زباله و نخاله در محورهای مواصلاتی استان است که با کمک سمن‌ها باید برای پاکسازی آن باید اقدام شود.

وی اظهار داشت: اگر مسئولان همکاری کنند کارهای زمین مانده را انجام می‌دهیم و با همکاری خوب فرمانداران که تاکنون صورت گرفته امیدواریم بقیه چالش‌های این حوزه را برطرف کنیم.

پسندیده بیان کرد: در سایت پسماند صنعتی می‌توان با استفاده از تکنولوژی صنعتی از چرخه پسماند در سایر واحدها استفاده کرد که در این راستا پایش واحدها انجام شده است.

وی افزود: به دلیل ایرادات فنی مانند نبودن چاهک پیزومتری و سر ریز بودن پسماند مایع به نظر می‌رسد باید بخش صنعتی سایت تعطیل شود و توسعه و ایجاد لندفیل جدید صورت گیرد.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: ظرفیت سایت محمد آباد تا سه سال دیگر تکمیل می‌شود لذا باید مراکز جدیدی را پیش بینی کنیم که در این راستا سه نقطه جدید برای دفن پسماند صنعتی پیشنهاد شده است.

وی بیان کرد: می‌توان یک شهرک پسماند ایجاد کرد و در حال حاضر سه نقطه از جمله سایت آب باریک، سایت تفک و سایت خرمدشت با محدوده ۴۰۰ هکتاری پیشنهاد می‌شود.

پسندیده از ممنوع شدن ورود پسماندهای صنعتی از دیگر استان‌ها هم خبر داد و اظهار داشت: در گذشته پسماندهایی بدون توان سنجی وارد قزوین می‌شد که از سال ۹۷ ورود را ممنوع کردیم و هیچ پسماند صنعتی و عفونی به سایت محمد آباد وارد نمی‌شود.

وی بیان کرد: همچنین کشت‌های نایلونی زیاد شده و شاهد پسماندهای سموم و پلاستیک در مزارع هستیم که باید برای مدیریت آن هم اقدام کنیم.