اجرای طرح توسعه سایت پسماند قزوین ۴۰ میلیارد تومان نیاز دارد

اجرای طرح توسعه سایت پسماند قزوین ۴۰ میلیارد تومان نیاز دارد

قزوین- مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری قزوین گفت: اجرای طرح توسعه سایت پسماند محمد آباد قزوین ۴۰ میلیارد تومان نیاز دارد تا بتوانیم ظرفیت پذیرش را افزایش داده و جوابگوی نیازها باشیم.

به گزارش خبرنگار مهر ، مهدی امینی در کارگروه پسماند که عصر شنبه در استانداری برگزار شد اظهار داشت: روزانه بیش از ۵۶۰ تن زباله در سایت محمد آباد قزوین پذیرش می‌شود که با روند کنونی افزایش ظرفیت سوله‌های پذیرش ضروری است.

وی بیان کرد: زباله‌های ۲۱ شهر و ۲۵۰ روستا در این مرکز پذیرفته می‌شود که البته به دلیل مشکلات مالی چند روستا و شهر اخیراً از تحویل زباله خودداری کرده‌اند.

امینی تصریح کرد: ۷۰ درصد ظرفیت لند فیل این سایت بارگذاری شده و با روند کنونی تا سه سال آینده این سایت تکمیل شده و لند فیل جوابگو نخواهد بود.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری قزوین اضافه کرد: اجرای طرح توسعه در این سایت ضرورتی اجتناب ناپذیر است که ۹ هکتار زمین برای آن پیش بینی شده که اجرای آن ۴۰ میلیارد تومان هزینه دارد.

امینی گفت: استخرهای شیرابه سایت با ظرفیت ۲۵۰ تن با تولید روزانه ۵۰ مترمکعب به مرحله تکمیلی رسیده و بازچرخش شیرابه نیز چند برابر شده است.

وی یادآور شد: اگر گاز لندفیل مدیریت و کنترل نشود احتمال انفجار و آتش سوزی زیاد است و باید با حفر چاهک های جمع آوری گاز متان و سوزاندن آن با فلز میزان خطر را کاهش دهیم.

امینی بیان کرد: از دیواره‌ها نیز شاهد نشت شیرابه هستیم و توجه نکردن به فرآیند تولید کمپوست به دلیل نداشتن سرند که بیش از ۵۰ تن مواد آلی خروجی از سایت تخمیر شده است از دیگر چالش‌های این سایت است.

مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری قزوین یادآور شد: ۲۵ هکتار از سایت ۱۱۰ هکتاری محمد آباد از مواد آلی دپو شده و از یک سال گذشته شاهد وقوع چند فقره حریق هم بودیم که بالا بودن میزان زباله دریافتی نسبت به ظرفیت پذیرش موجب استهلاک دستگاه‌ها نیز شده که باید برای آن تدبیر کرد.

ضرورت ایجاد دو خط ۲۵۰ تنی در سایت محمد آباد امینی با بیان برخی مشکلات و نیازهای سایت محمدآباد گفت: ایجاد دو خط ۲۵۰ تنی، استخر ذخیره شیرابه، توسعه ۲۵ هکتار فضای سبز، روکش و اسفال جاده دسترسی، افزایش نرخ پذیرش زباله از مهمترین نیازهای اساسی سایت محمدآ باد قزوین است.