سالانه ۶۰ میلیارد تومان برای مدیریت پسماند در قزوین هزینه می شود

سالانه ۶۰ میلیارد تومان برای مدیریت پسماند در قزوین هزینه می شود

قزوین- شهردار قزوین گفت: سالانه بیش از ۶۰ میلیارد تومان برای جمع آوری، انتقال و دفن زباله شهر قزوین هزینه می شود که فقط ۱۰ درصد آن از شهروندان دریافت می شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، علی صفری عصر شنبه در کارگروه پسماند که در استانداری برگزار شد اظهار داشت: سالانه برای جمع آوری، انتقال و دفن زباله‌های شهر قزوین بیش از ۶۰ میلیارد تومان هزینه می‌شود که تنها ۱۰ درصد هزینه‌ها از شهروندان دریافت می‌شود.

وی بیان کرد: سرانه جمع آوری زباله هر شهروند در سال ۱۳۵ هزار تومان است و در شرایطی که بر اساس قانون هر کس باید هزینه زباله تولیدی خود را پرداخت کند شهرداری فقط سالانه ۶ میلیارد تومان دریافت و ۶۰ میلیارد تومان هزینه می‌کند که ۱۰ برابر دریافتی است.

ضرورت راه اندازی لند فیل جدید و افزایش چرخه پردازش در سایت محمدآباد

شهردار قزوین تصریح کرد: برای ساماندهی و مدیریت پسماندها دو راه داریم یا با استفاده از اعتبارات وزارت کشور برای تأمین هزینه‌ها استفاده کنیم و یا بخش خصوصی را وارد کار کنیم.

صفری بیان کرد: در گذشته سرمایه گذاران خوبی وارد استان شدند اما نتوانستیم بخوبی استفاده کنیم ولی امروز باید با کمک بخش خصوصی از تهدید زباله به عنوان یک فرصت استفاده کنیم و این وضعیت را بهبود بخشیم.

تجمیع سایت زباله در یک مکان منطقی نیست

شهردار قزوین با انتقاد از تمرکز زباله در یک سایت گفت: از کارشناسان درخواست می‌کنیم دیدگاه خود را ارائه کنند که ایا داشتن یک سایت متمرکز مناسب است یا بهتر است چند سایت در نقاط مختلف شهری داشته باشیم.

صفری گفت: اگر در چند نقطه حداقل سه سایت داشته باشیم هزینه‌های حمل زباله شهرها و روستاها کمتر شده و فرصتی برای استراحت و بازیابی تجهیزات سایت‌ها هم مهیا می‌شود.

وی افزود: زیر ساخت‌های سایت محمدآباد برای یک جمعیت ۵۰۰ هزار نفری طراحی شد اما امروز بیش از دو برابر ظرفیت خود فعالیت می‌کند و به نظر می‌رسد باید طرح تفکیک زباله از مبدا جدی گرفته شود تا شاهد کاهش تولید زباله باشیم.

چرخه پردازش افزایش یابد / راه اندازی لند فیل جدید

شهردار قزوین با اشاره به تکمیل شدن ظرفیت سایت زباله محمد آباد اظهار داشت: در حال حاضر به ایجاد لند فیل جدید و چرخه پردازش نیازمندیم تا پاسخگوی نیازها باشیم.

صفری بیان کرد: برای چرخه جدید پردازش به ۸ میلیارد تومان اعتبار نیازمندیم و امیدواریم شهرداری‌ها هزینه‌های جمع آوری زباله را پرداخت کنند تا این سایت به کار خود ادامه دهد.

وی گفت: در صورت همکاری شهرداران در پرداخت هزینه‌های جمع آوری و انتقال زباله شهرهای خود آمادگی داریم هزینه ایجاد زیر ساخت سایت‌های جدید و یا توسعه سایت محمد آباد را تأمین کنیم.