گیلان؛ بی بهره از آمایش سرزمینی/ مسئولان شفاف پاسخ دهند

گیلان؛ بی بهره از آمایش سرزمینی/ مسئولان شفاف پاسخ دهند

رشت- نمایندگان گیلان در مجلس شورای اسلامی در شورای برنامه ریزی این استان با اشاره به اینکه بعد از هفت سال هزینه هنوز این استان از آمایش سرزمینی بی بهره است، خواستار پاسخ شفاف مسئولان شدند.

به گزارش خبرنگار مهر ، نماینده تالش، ماسال و رضوانشهر در مجلس شورای اسلامی عصر شنبه در جلسه شورای برنامه ریزی گیلان که در سالن اجتماعات استانداری گیلان برگزار شد با اشاره به شاخص توزیع اعتبارات، اظهار کرد: شیوه توزیع اعتبارات در استان گیلان مناسب نیست به صورتی که بیش از ۳۰ سال است که پروژه فاضلاب تالش شروع‌شده و در سفرهای اخیر هیأت دولت هیچ اعتباری برای آن اختصاص نیافته است.

محمود شکری با تاکید بر اینکه با ارزش ترین بناهای تاریخی در شهرستان‌های تالش، ماسال و رضوانشهر قرار دارد، گفت: توزیع اعتبارات در این شهرستان‌ها به‌گونه‌ای است که انگار هیچ بنای تاریخی در این حوزه‌ها نداریم درحالی‌که قدیمی‌ترین بناها در شهرستان‌های غرب گیلان قرار دارد.

وی با اشاره به دو سفر رئیس جمهور به استان گیلان، گفت: ما نباید در سفر رئیس‌جمهور به گیلان تعهد جدیدی ایجاد می‌کردیم درحالی‌که هیچ‌کدام از مصوبات سفر اول رئیس جمهور اجرا نشده است.

شکری با تاکید بر اینکه پروژه‌های سفر اول رئیس جمهور نیمه کار مانده که سفر دوم انجام شد، افزود: مبالغ میلیاردی برای آمایش سرزمینی استان گیلان از سال ۹۱ هزینه شده اما هنوز بعد از هفت سال از آمایش سرزمینی بهره مند نشده‌ایم.

هیچ مصوبه‌ای در سفر اخیر رئیس جمهور برای سیاهکل وجود ندارد

نماینده لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مغفول ماندن شهرستان سیاهکل در سفر رئیس جمهور، اظهار کرد: در سفر اخیر رئیس جمهور هیچ مصوبه‌ای برای شهرستان سیاهکل وجود ندارد که این موضوع جای شکایت دارد.

ذبیح‌الله نیکفر به تأسیس بیمارستان پیروز لاهیجان اشاره و بیان کرد: این بیمارستان در سفر دوم رئیس‌جمهور و هیئت دولت افتتاح شده و نیازمند تجهیزات و امکانات پزشکی است.

وی در ادامه با بیان اینکه تاکنون برای ساماندهی فاضلاب سیاهکل اقدامی صورت نگرفته است، تصریح کرد: بهبود راه سراوان به سیاهکل سبب دسترسی آسان‌تر شرق گیلان و غرب مازندران و کاهش ترافیک رشت می‌شود.

پاسخ دولتمردان به نمایندگان مردم باید شفاف، کامل و قانع کننده باشد

در ادامه این جلسه نماینده رشت در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تکمیل سدهای لاستیکی، اظهار کرد: سد لاستیکی در رشت بنا به قول فرماندار باید تا ۲۲ بهمن سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسید اما در حال حاضر رها شده است.

محمد صادق حسنی با بیان اینکه رینگ آبرسانی رشت با وجود چندین بار تذکر ناقص مانده است، گفت: تصفیه‌خانه‌های رشت در حال اتمام هستند و رینگ آب‌رسانی نیازمند توجه بیشتری است.

وی با تاکید بر شفاف سازی مسئولان درباره تخصیص و توزیع اعتبارات، ادامه داد: ما نمایندگان مردم در مجلس هستیم و پاسخ دولتمردان به نمایندگان مردم باید شفاف، کامل و قانع کننده باشد.

اختصاص ۷۴ پروژه با اعتبار ۱,۸۷۳ میلیارد تومانی در سفر دوم رئیس جمهور

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان در ادامه این جلسه با اشاره به دو سفر رئیس جمهور در سال‌های ۹۴و ۹۷ به استان گیلان، اظهار کرد: ۷۹۴ میلیارد تومان اعتبار در قالب ۲۹ پروژه در سفر سال ۹۴ اختصاص یافت که با توجه به نوسانات ارزی دو برابر بیشتر نسبت به آنچه تصویب‌شده بود تخصیص‌یافته است.

کیوان محمدی با بیان اینکه تکمیل راه‌آهن رشت - قزوین بزرگ‌ترین دستاورد دولت در گیلان است، ادامه داد: پروژه آزادراه رشت قزوین، پل زیتون، افتتاح بیمارستان‌های متعدد و تصحیح اراضی از جمله دستاوردهای دولت در گیلان است.

وی با تاکید بر اینکه بودجه سفر نخست ریاست جمهوری کاملاً مجزا از سفر دوم است، افزود: در سفر دوم رئیس‌جمهور ۷۴ پروژه با بیش از هزار و ۸۷۳ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

محمدی همچنین به توزیع اعتبارات نیز اشاره کرد و گفت: توزیع اعتبارات در ۱۰ بخش تقسیم می‌شود و بیشتر این پروژه‌ها با ۱۲ طرح مربوط به عمران شهری و روستایی و کمترین آن مربوط به حوزه انرژی است.