ورودی آب سد ارس به ۴۰۰ مترمکعب درثانیه رسید/ احتمال سرریز وجود دارد

ورودی آب سد ارس به۴۰۰متر مکعب درثانیه رسید/احتمال سرریز وجود دارد

تبریز- مدیر عامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با اشاره به افزایش ورودی آب سد ارس درپی افزایش بارش‌های بهاری اخیر گفت: ورودی آب سد ارس به ۴۰۰ مترمکعب در ثانیه رسید.

به گزارش خبرنگار مهر ، یوسف غفارزاده عصر امروز شنبه در جمع خبرنگاران در تبریز با اشاره به افزایش میزان آب ذخیره شده در سدهای استان گفت: یکی از سدهای بزرگ استان که در جلفا قرار دارد احتمال سرریز آن وجود داشته و تمهیدات لازم را برای این منظور اندیشیده ایم.

وی با بیان اینکه سد ارس ظرفیت مخزن یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعبی دارد، ادامه داد: یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون متر مکعب از طرفیت این سد پر شده است و احتمال سرریز آب این سد وجود دارد و باید ساکنان شهرستان‌های حاشیه رود ارس نکات ایمنی را رعایت کرده و در حاشیه رود ارس اتراق نکنند.

غفارزاده با اشاره به اینکه در ۱۹۶ کیلومتری پایین دست سد ارس سد خدا آفرین نیز وجود دارد، گفت: ظرفیت سد خدا آفرین نیز ۱.۶ میلیارد مترمکعب است که بر روی رودخانه مرزی ارس احداث شده است و شدت بارش‌ها و ذوب شدن برف‌های اطراف این رودخانه می‌تواند آورد رودخانه ارس را افزایش دهد.

مدیر عامل آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی با تاکید بر اینکه ورودی سد ارس ۴۰۰ متر مکعب در ثانیه است، اظهار داشت: از روز جمعه خروجی سد این سد را از ۲۵۰ متر مکعب به ۳۵۰ متر مکعب افزایش داده ایم و این میزان آب ورودی را کنترل می‌کنیم.