مستند «چشمان پرسکوت» پخش و نقد می شود/برگزاری زادروز نقاش نوگرا

مستند «چشمان پرسکوت» پخش و نقد می شود/برگزاری زادروز نقاش نوگرا

شیراز- فیلم مستند «چشمان پرسکوت» ساخته محمدحسین نیکوپور، فیلمساز و عکاس شیرازی در سینماتک «پیرسوک» نقد و بررسی می شود.

به گزارش خبرنگار مهر ، سینماتک پیرسوک در ادامه سلسله نشست‌های پخش و نقد و بررسی فیلم‌های مستند، به اکران فیلم «چشمان پرسکوت» که به زندگی و شخصیت هنری زنده یاد محمدعلی شیوایی (کاکو) نقاش نوگرای شیرازی اختصاص دارد، می‌پردازد.

فیلم یادشده به مناسبت زادروز محمدعلی شیوایی نقاش معاصر اکران می‌شود که فیلم‌گفتاری از بهرام دبیری، نویسنده و پژوهشگر هنر در این برنامه پخش می‌شود.

محمدعلی شیوایی با امضای هنری «کاکو»((Kako ۲۱ اردیبهشت ۱۳۱۳ در محله جوانمردی شیراز دیده به جهان گشود و در مدرسه «بوزار» فرانسه نقاشی آموخت؛ او با الهام از آثار براک و پیکاسو سال‌ها در انزوای خودخواسته در روستای دست خضر، درویش وار زیست و به نقاشی پرداخت؛ این استاد نقاشی و هنر تکه چسبانی (کولاژ)، دوشنبه ۴ مهرماه ۱۳۸۴ در شیراز چهره در نقاب خاک کشید و خرقه تهی کرد.

آثار محمدعلی شیوایی با رنگهای گرم و ابزار موسیقی همراه است و نمونه آثارش در موزه علی اکبر صنعتی (هنر معاصر) کرمان روی دیوار اتاق آبی سهراب سپهری آویخته و بخشی از کولاژهای پارچه‌ای و نقاشی‌هایش در موزه هنر معاصر تهران و کاری از او در موزه هنر مشکین فام شیراز قرار دارد.

این مستند پرتره در نخستین یادواره کاکو سال ۱۳۸۴ در گالری هنری هما-تهران به نمایش درآمد و در صفحه اختصاصی گالری آرتیبیشن تهران قرار دارد.

به گزارش خبرنگار مهر ، به مناسبت زادروز این هنرمند، به همت مجموعه فرهنگی هنری و سینماتک «پیرسوک» فیلم مستند «چشمان پر سکوت» ساخته محمدحسین نیکوپور یکشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه جاری ساعت ۸.۳۰ با حضور استاد حسن مشکین فام، هنرمند نقاش و عکاس و پژوهشگر هنر و محمدحسین نیکوپور پخش خواهد شد.