قریب ۲۰ میلیون برگ سند فهرست نویسی و نسخه دیجیتال شده است

قریب ۲۰ میلیون برگ سند فهرست نویسی و نسخه دیجیتال شده است

شیراز- رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس گفت: قریب ۲۰ میلیون برگ سند در سامانه برخط سازمان فهرست نویسی شده است و نسخه دیجیتال سند در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار مهر ، کورش کمالی سروستانی ظهر شنبه به مناسبت گرامیداشت روز اسناد و میراث مکتوب در جمع خبرنگاران، افزود: تا چاپ و کثرت انتشارات پیش نیامد ما به این فکر نیفتادیم که چگونه آن‌را ساماندهی کنیم.

وی مشخصه ممتاز این ساختمان را طراحی مخازن تخصصی اسناد، مخازن کتب و منابع غیر کتابی با رعایت استانداردهای آرشیوی و کتابخانه ای و نیز امکان دسترسی برخط به مراکز اطلاع رسانی تحت وب و تالار رقمی سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران خواند.

کمالی سروستانی وظیفه مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس را برنامه ریزی و مدیریت کلان و اسناد ملی در استان از مرحله تولید تا بایگانی، راکد سازی، شناسایی، تعیین تکلیف، انتقال اسناد واجد ارزش و نگهداری دائم دریافت اسناد اهدایی امانی خریداری اسناد با ارزش با هدف ثبت، ضبط و ارائه در نظام جامع اطلاع رسانی برشمرد.

هنوز کار با سند در کشور ما جا نیفتاده است

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با بیان اینکه بر اساس آمار یونسکو هر دقیقه یک کتاب چاپ می‌شود، عنوان کرد: هنوز کار با سند در کشور ما جا نیفتاده است.

وی با بیان اینکه همه اسناد اعم از طبقه بندی شده و جدید و قدیم بر اساس آئین نامه از دوسال تا ۱۵ سال تعیین تکلیف می‌شوند، گفت: از جمله توانستیم با دیوان محاسبات هماهنگی کنیم؛ دستگاه‌های دولتی که موظف به اجرای قانون هستند در این باره مشارکت کنند و امسال ۲ دستگاه برتر دولتی انتخاب شدند.

کمالی سروستانی با اشاره به گرامیداشت روز اسناد ملی و میراث مکتوب بیان کرد: مرکز فارس به پاس تعامل پویا و پایدار با این مرکز در صیانت از اسناد ملی و حسن اجرای بخشنامه دولت در خصوص تعیین تکلیف به سوابق راکد از دو دستگاه برگزیده استان، سازمان قضائی نیروهای مسلح فارس و اداره کل بیمه سلامت فارس تقدیر کرد.

وی با این وجود اعلام کرد: در زمینه اسناد و میراث مکتوب، مشکلی که داریم الکترونیکی شدن مکاتبات است بدین خاطر مرکز اسناد به فکر تولید نرم افزاری برای انتقال سندهاست.

اسناد تصویری به عنوان آرشیو بخش غیرمکتوب به شمار می‌روند

کمالی سروستانی با اعلام اینکه حفظ اسناد تصویری از جمله عکس و ویدئو هم در حیطه اختیارات مرکز اسناد و کتابخانه ملی قرار می‌گیرند، گفت: اسناد تصویری به عنوان آرشیو بخش غیرمکتوب به شمار می‌روند.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با این حال آرشیو عکس این مرکز را از لحاظ تعداد و نگهداری مطلوب ارزیابی کرد و پیرامون اسنادی که نزد افراد حقیقی است و آیا بودجه‌ای یا مشوقی برای ترغیب مردم در این زمینه وجود دارد، گفت: بودجه و اعتبار ملی برای خرید اسناد داریم و کمیته ارزش گذاری می‌شود و به نام خود صاحب سند حفظ می‌شود.

این درحالیست که به گفته کمالی سروستانی، در تشویق افراد به طور ویژه با اهدا لوح و مراسمی تجلیل می‌شوند؛ در این زمینه در فرهنگ عمومی برخی حاضر نیستند اسناد را در اختیار ما بگذارند و ضرورت دارد این به یک فرهنگ تبدیل شود زیرا بخشی از اسناد نزد خاندان‌ها است که ما حاضر به مرمت هستیم و اصل را برگردانیم تا فقط ثبت شوند.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس از پیشنهادی نام برد که داده شده تا طی آن آثار هنری شناسنامه دار شوند و بنام مالک مشخص شود تا در صورت فروش، حمل و نقل و قاچاق آن ساماندهی شوند.

وی در عین حال از نبود منعی برای فروش اسناد توسط افراد خبر داد و افزود: باید این را جا انداخت که هر نسخه خطی نفایس ملی نیست و حتی ترغیب کنیم که اسناد خرید و فروش شوند.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس شیوه دسترسی پژوهشگران به صورت آن لاین را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این خصوص تالار رقومی داریم که نسخ خطی به شکل الکترونیک در آن وجود دارند و اسناد فهرست و آرشیو شده قابل دسترسی هستند؛ برای پژوهشگران دسترسی با ارائه طرح و پروپوزال قابلیت دسترسی به بخشی از اسناد طبقه بندی وجود دارد.

کمالی سروستانی در پاسخ به خبرنگار مهر ، گفت: قدیمی ترین سند متعلق به دوره صفوی است که در این مرکز نگهداری می‌شود.

سندهای مدنی نیازی به مرمت ندارند

به گفته وی، تعداد اسناد حاضر در آرشیو مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس، قریب ۲۰ میلیون برگ سند است که نیمی بر سامانه برخط سازمان فهرست نویسی شده است و نسخه دیجیتال سند در اختیار پژوهشگران قرار می‌گیرد.

کمالی سروستانی با تاکید برا ین که سازمان اسناد متولی حفظ سند است، تصریح کرد: سندهای مدنی نیازی به مرمت ندارند بلکه سندهای قجری در فارس نیاز به مرمت دارند.

وی درخصوص اینکه تبادل سند میان مرکز و مراکز مشابه بین المللی وجود دارد، عنوان کرد: تفاهم هست تا تبادل با دیگر کشورها هست و فهرست اسناد ایران در کتابخانه های جهان به صورت طرح ملی تدوین شده است؛ سندهای بسیاری داریم که آنان تولید کردند و در اختیارشان است.

کمالی سروستانی با بیان اینکه اسنادی که برای ما تولید کردند مهم است، افزود: تفاهم نامه برای شناسایی داریم؛ آرشیو ملی مان تقویت شود بهتر از این است که آرشیو منطقه‌ای شود.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس از گردآوری اسناد موضوعی فارس خبر داد و افزود: بخشی از اسناد دوره رضاشاه به خوبی گردآوری شده است.

برگزاری کارگاه آموزشی با عنوان شناخت انواع اسناد تاریخی و نقش رجال تاریخی فارس

کمالی سروستانی همچنین از برگزاری دو کارگاه آموزشی با عنوان شناخت انواع اسناد تاریخی فارس و نقش محورهای رجال تاریخی فارس به عنوان دیگر برنامه‌های این مرکز در گرامی داشته و اسناد ملی میراث مکتوب یاد کرد.

رئیس مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس با بیان اینکه این مرکز بر اساس راهبرد توسعه فرهنگی و علمی درهای خود را به روی مردم گشوده است، گفت: مجموعه موزه فرهنگ، سینما فرهنگ، نگارخانه تار و پود و کافه داستان در کنار مجموعه آرشیوی کتابخانه و تالارهای مطالعه و پژوهش میزبان فرهنگ و پژوهشگران است و در راستای راهبردهای ملی سازمان به یکی از قطب‌های فرهنگی شیراز برای گفتگو و مفاهمه تبدیل شده است؛ همچنین تورهای بازدید از مرکز به معرفی آرشیو کتابخانه و موزه فرهنگ فارس می‌پردازد.

در ادامه این نشست، مرجان یزدان پناهی مدیر بخش اسنادی مرکز اسناد و کتابخانه ملی فارس در بازدید خبرنگاران از بخش‌هایی از مرکز توضیحاتی داد.

به گزارش خبرنگار مهر ، سازمان اسناد و کتابخانه ملی مرکز فارس نیز ابراز داشت: این مرکز بیستم مهرماه سال ۸۸ همزمان با یادروز حافظ در زمینی به مساحت ۳۷ هزار متر در مجاورت معروف‌ترین بناهای فرهنگی و تاریخی شیراز، باغ جهان نما و آرامگاه حافظ شیرازی بنا شد.