پست‌ها و مسئولیت‌ها ابزاری برای خدمت به مردم باشند

پست‌ها و مسئولیت‌ها ابزاری برای خدمت به مردم باشند

بوشهر - نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر با بیان اینکه پست‌ها و مقام‌ها ماندنی نیستند، گفت: پست‌ها و مسئولیت‌ها ابزاری برای خدمت به مردم باشند.

به گزارش خبرنگار مهر ، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری صبح شنبه در نشست درس اخلاق خود در مسجد امام حسن مجتبی (ع) بوشهر اظهار داشت: روزه گرفتن یک فلسفه و حکمت و علتی دارد؛ روزه‌داری باعث تربیت شخصیتی انسان بر اساس تقوا می‌شود.

وی با اشاره به اینکه انسان متقی سه خصوصیت پیدا می‌کند، ادامه داد: انسان متقی محبوب خداوند می‌شود، خدا پشتیبان او می‌شود و آینده فوق‌العاده روشنی خواهد داشت.

امام جمعه بوشهر با بیان اینکه تقوا مراتبی دارد که دارای رتبه‌های پایین، متوسط و عالی است اضافه کرد: اهل تقوا ایمان به عالم غیب دارند که این عالم غیرقابل مشاهده با چشم است ولی وجود دارد مثل فرشتگان، ارواح و عقل و خداوند.

وی بیان کرد: برخی از فلاسفه و اندیشمندان در اروپا بیان کرده‌اند که آن چیزی واقع است که تجربه می‌شود؛ تاکید آنها بر عامل شهود است و می‌گویند چیزی که دیده نمی‌شود وجود ندارد. این اندیشه آنقدر ضعیف است که خود آنها هم بعد از مدتی دچار تضاد فکری می‌شوند. آیا عقل و روح خود را مشاهده می‌کنند؟ خیلی چیزها مشاهده نمی‌شود ولی وجود دارد.

آیت‌الله صفایی بوشهری با اشاره به اینکه آثار عالم غیب را مشاهده می‌کنیم، افزود: این عالم با این بزرگی و نظم اثر یک وجود در غیب است که خدا است. خدا را مشاهده نمی‌کنیم ولی آثار خدا را مشاهده می‌کنیم. عقل را نمی‌بینیم ولی آثار آن را می‌بینیم.

وی خاطرنشان کرد: حوزه عقل مومنین از عالم شهودی بالاتر رفته و عالم غیب را هم قبول دارند. مومنین غیب را درک می‌کنند و ایمان به غیب دارند و با ادله و برهان آن را قبول دارند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: مومنین در زندگی به صورت مستمر به وقت نماز، نماز می‌خوانند. متقین مداومت در نماز دارند. اینقدر نماز مهم است که خداوند بعد از ایمان به غیب، به نماز اشاره کرده است.

وی اظهار داشت: نماز انسان را ارتباط به خداوند می‌دهد و انسان را از بندهای دنیایی وامی‌کند و به سمت خدا می‌کشاند. دنیا مثل دریا است و انسان هرچه بیشتر بخورد تشنه‌تر می‌شود. در دنیا کسی نیست که اهل دنیا باشد و راضی باشد و همیشه به دنبال بیشتر خوردن و جمع‌کردن است.

آیت‌الله صفایی بوشهری ادامه داد: پست و مقام و پول همگی دنیایی هستند و افرادی که روی اینها متمرکز می‌شوند هرگز سیر نمی‌شوند و هرچه بخورند تشنه‌تر می‌شوند.

وی اضافه کرد: کسی که به صورت واقعی نماز می‌خواند دل از این مسائل می‌برد. برخی افراد به در و دیوار می‌زنند برای گرفتن یک پست و مقام. اگر پست و مقام برای انسان می‌ماند باید قبلی‌ها هم همان پست را داشتند. کرسی پست مثل یک پل است و انسان روی آن رد می‌شود و نمی‌نشیند.

امام جمعه بوشهر تاکید کرد: دنیایی که ما داریم مثل خاک‌بازی بچه‌ها است که صبح خانه‌ای می‌سازند و بازی که تمام شد هر کس خانه‌ها را خراب می‌کنند و می‌روند و دنیای ما هم همین است. حماقت است که کسی دنیاخواه باشد.

وی بیان کرد: اگر پست و مقام‌ها و ثروت برای خدا نباشد، هرچه انسان بیشتر کسب کند، تشنه‌تر می‌شود. ثروت هم همین‌گونه است، در دنیا غیر از حلال هیچ چیزی برای انسان مثمر ثمر نخواهد بود.

آیت‌الله صفایی بوشهری با بیان اینکه نماز انسان را از دنیاگرایی نجات می‌دهد، افزود: هر کسی مقامی به دست آورد نباید فکر کند که ابدی است؛ باید از این موقعیت برای خدمت به مردم و اسلام استفاده کند.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر سومین ویژگی اهل تقوا را انفاق دانست و خاطرنشان کرد: مومنین از ثروتی که به دست می‌آورند برای کمک به دیگران استفاده می‌کنند.