زیباترین اسب‌های اصیل ترکمن انتخاب شدند

چهاردهمین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن با شرکت ۱۹۱ راس اسب در روستای صوفیان کلاله برگزار و با انتخاب برترین‌ها پایان یافت.

چهاردهمین جشنواره ملی زیبایی اسب اصیل ترکمن بعدازظهر چهارشنبه با شرکت ۱۹۱ راس اسب در روستای صوفیان کلاله پایان یافت و برترین اسب‌ها انتخاب شدند.

در دور اول دل آرا سرمدی به عنوان زیباترین اسب انتخاب شد و اسب‌های دورسن آی نفس پور و شایلان قرجه به ترتیب دوم و سوم شدند.

در دور دوم اسب آل قوش عنوان نخست را کسب کرد و اسب‌های دولت شاه و دولت گلدی به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

زیباترین اسب‌های اصیل ترکمن انتخاب شدند

ستاره جنت شورجه در دور سوم زیباترین اسب شد و اسب‌های ستاره سهیل و کشمیر به ترتیب عناوین دوم و سوم را به دست آوردند.

در دور چهارم اسب قارلاواچ در جایگاه نخست قرار گرفت و اسب‌های آوش آراد و فرهان به ترتیب در مکان‌های دوم و سوم جای گرفتند.

در دور پنجم اسب دینا عباسی عنوان نخست را کسب کرد و اسب‌های گوهر ناز کلاته و شمیم گل به ترتیب مقام‌های دوم و سوم را کسب کردند.

آی نور کلاته اسبی بود که در دور ششم مقام نخست را به دست آورد و اسب‌های طاق بستان و شاهوار نور به ترتیب دوم و سوم شدند.

در دور هفتم اسب ماه تاج رزقی موفق به کسب مقام نخست شد و اسب‌های الماس نادر و آترین توسکانا به ترتیب در جایگاه‌های دوم و سوم قرار گرفتند.

زیباترین اسب‌های اصیل ترکمن انتخاب شدند

در دور هشتم اسب درق قوش مقام اول را کسب کرد و اسب‌های عالم شاد بازرگان و قولپلاد به ترتیب دوم و سوم شدند.

در دور نهم یلوه طوس به عنوان زیباترین اسب معرفی شد و اسب‌های فیلیز و تاج محل به ترتیب مقام‌های دوم و سوم را کسب کردند.

در دور دهم و پایانی هم اسب درنا حبیب ایشان موفق به کسب عنوان زیباترین اسب شد و اسب‌های آرمان و شهریار به ترتیب مقام‌های دوم و سوم را به دست آوردند.

در این جشنواره ۱۹۱ راس اسب از ۱۰ استان کشور جلوه‌هایی از اصالت و زیبایی خود را مقابل نگاه علاقمندان و در مراتع سرسبز و زیبای روستای صوفیان به قضاوت داوران بین المللی از کشورهای آلمان و روسیه گذاشتند.

حفظ ذخایر ژنتیک اسب ترکمن، تقویت اقتصادی پرورش دهنگان اسب، جلب و جذب سرمایه گذاران در این صنعت، توسعه صنعت گردشگری و جذب توریست از مهم‌ترین اهداف برگزاری این جشنواره بود.

از نبود سرویس بهداشتی تا فروش ساندویچ‌های غیر بهداشتی

اما برگزاری این جشنواره در کنار زیبایی‌های بسیار، نکات منفی فراوانی هم داشت، نداشتن جایگاه مناسب برای تماشاگران و علاقمندانی که در محل برگزاری این جشنواره حاضر شده بودند و حتی سرویس بهداشتی هم در دسترس آنها قرار نداشت.

خبرنگاران هم جایگاه مشخصی نداشتند و عکاسان فقط در یک مکان مشخصی می‌توانستند عکاسی کنند و اجازه حضور در زوایای مختلف به آنها داده نمی‌شد.

نظارت نکردن بر غرفه‌هایی که مواد غذایی به فروش می‌رساندند هم از دیگر نکات منفی بود که می‌توان به فروش ساندویچ و دیگر مواد غذایی غیر بهداشتی در محوطه برگزاری این جشنواره اشاره کرد.

منبع: مهر