قربانی: سازمان غذا و دارو با قاطعیت اسامی کالاهای آسیب رسان را اعلام کند

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس از آماده سازی طرحی در مجلس با هدف تعیین متولی واحد برای اعلام اسامی کالاهای آسیب رسان خبر داد و گفت: سازمان غذا و دارو با قاطعیت اسامی کالاهای آسیب رسان را اعلام کند.

به گزارش ایسنا، محمدحسین قربانی، نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی در خصوص اینکه کدام نهاد متولی اصلی انتشار و اعلام اسامی کالاهای آسیب رسان به مردم است، اظهار کرد: به دلیل اختلاف نظری که در گذشته بین سازمان استاندارد و سازمان غذا و دارو در خصوص تعیین متولی کالاهای آسیب رسان بود در مجلس نهم کمیته‌ای با هدف بررسی طرحی تحت عنوان ارتقا سطح کیفیت استاندارد تشکیل و مصوبه‌ای را به صحن علنی مجلس فرستاد اما در نهایت با مخالفت شورای نگهبان روبرو شده و از دستور کار خارج کرد.

وی با اشاره به اینکه در مجلس دهم مجدد کمیته مذکور برای تعیین متولی کالاهای آسیب رسان تشکیل شد، افزود: یکی از مهم‌ترین موضوعات قابل بحث در این کمیته در این دوره از مجلس ممانعت از پیگیری تعیین کالاهای آسیب رسان و اعلام اسامی آنها از سوی دو مجموعه یعنی سازمان غذا و دارو و سازمان استاندارد است.

قربانی با بیان اینکه طبق تاکیدات نمایندگان مجلس سازمان غذا و دارو متولی اعلام اسامی کالاهای سلامت محور و آسیب رسان است، گفت: این موضوع را نمایندگان در قالب طرحی پیگیری می‌کنند که هنوز نهایی نشده است، در حال حاضر ممکن است که میان سازمان غذا و دارو و سازمان ملی استاندارد تداخل وظایف دیده شود اما در آینده نزدیک با تصویب این طرح و قانونی شدن آن وظایف این دو سازمان را به صورت شفاف تعیین خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو باید با قاطعیت کامل اسامی کالاهای آسیب رسان را اعلام کند، گفت: مصلحت اندیشی مسئولان سازمان غذا و دارو و اعلام نکردن اسامی کالاهای آسیب رسان به صلاح حوزه سلامت نیست، بنابراین باید اطلاع رسانی‌ها در این زمینه به خوبی صورت گیرد؛ به عنوان مثال در زمینه مصرف روغن پالم در لبنیات شخص وزیر بهداشت وارد موضوع شد.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه در حوزه کالاهای آسیب رسان و سلامت محور تعارف و مصلحت اندیشی وجود ندارد، افزود: انتظار می‌رود که سازمان غذا و دارو منتظر تصویب قانون مشخصی در این زمینه نباشد، بنابراین با توجه به همین چارچوب قانونی که در اختیار سازمان غذا و دارو وجود دارد بدون هیچ منعی باید اسامی کالاهای آسیب رسان را اعلام کند.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعلام اسامی تمام محصولات آسیب رسان و سلامت محور، حوزه‌های غذایی، بهداشتی و آرایشی در حوزه وظایف سازمان غذا و دارو است، تصریح کرد: وزارت بهداشت و درمان سازمان دیگری در حوزه کالاهای آسیب رسان ندارد.

انتهای پیام

گزارش مشکل
آسیبدارو