آخرین وضع سیلاب در شادگان

فرماندار شادگان با تشریح آخرین وضعیت سیلاب در این شهرستان از تحت تأثیر قرار گرفتن ۳۲ روستای این شهرستان از سیلاب خبر داد.

سعید حاجیان در خصوص آخرین وضعیت شهرستان شادگان پس از متأثر شدن از سیلاب، در گفتگو با مهر اظهار کرد: احداث و نگهداری از سیل بند و استحکامات در خیلی از روستاها به خوبی انجام شده تا آب به آنها نفوذ نکند.

وی افزود: خوشبختانه آورد آب نیز روند افزایشی نداشته و رو به کاهش است و از نظر روانی هم مردم متقاعد شدند که با کاهش آب، روند بازگشت به روستاها تسهیل پیدا می‌کند.

حاجیان درباره وضعیت آموزش عالی و مدارس در شادگان، تصریح کرد: در بخش‌های دارخوین و خنافره و مرکزی شادگان مدارس تعطیل شده به دلیل سیلاب نداشته‌ایم و در روستاهای تخلیه شده یا در حال تخلیه نیز مدارس به حالت نیمه تعطیل است ولی در مدارس روستاها و مناطق دیگر که تأسیسات آنها متأثر از سیل نشده تاکید کردیم که آموزش تعطیل نشود.

وی ادامه داد: در رابطه با دانشگاه‌ها و با توجه به وضعیت هفته جاری و توجه بیشتر به پشتیبانی بهتر دو دانشگاه آزاد و پیام نور شهرستان شادگان را برای یک هفته تعطیل اعلام کردیم.

فرماندار شادگان در خصوص آخرین وضعیت روستاهای این شهرستان، بیان کرد: چهار روستا در بخش مرکزی شادگان دستور تخلیه دریافت کرده‌اند که عملاً یکی از روستاها تخلیه شده است؛ روستای ابوشلوگ در محاصره کامل و سه روستای دیگر از سه طرف تحت تأثر سیل قرار گرفته‌اند.

حاجیان بیان کرد: در بخش خنافره نیز چهار روستا در محاصره آب هستند که دو روستای صراخیه و رودبه کاملاً تخلیه شده و روستاهای حدبه و رگبه نیز متأثر از سیل هستند.

وی در خصوص نیاز کنونی سیل زدگان شادگان گفت: با توجه به اینکه به ماه رمضان نزدیک می شویم، باید توزیع اغذیه خشک در بین سیل زدگان را در اولویت قرار دهیم، البته امیدواریم تا قبل از شروع ماه رمضان مردم برخی از روستاها به منازل خود بازگردند.

حاجیان در خصوص خسارت‌های وارده به بخش کشاورزی این شهرستان عنوان کرد: حدود ۳۲ روستا و نزدیک به ۱۳ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شادگان متأثر از سیل شدند و حدود ۴۰ درصد منازل و اماکن این روستاها نیاز به تعمیر یا احداث مجدد دارند که با توجه به وضع اقتصادی ضعیف روستاییان خسارت سنگینی برای آنان محسوب می‌شود.

وی در خصوص آخرین وضعیت راه‌های روستایی تاکید کرد: در حال حاضر هیچ راه مسدود شده‌ای نداریم و تردد در همه مسیرها وجود دارد تا دیروز مسیر روستای دریسیه به دارخوین مسدود بود که با کمک همه نهادهای مسئول و مردم در حال راه اندازی است، در بخش خنافره نیز به جز روستای ابوشلوگ که مجبوریم تا کاهش آب با قایق امداد رسانی کنیم، مشکلی وجود ندارد.

فرماندار شادگان در خصوص هدایت آب و شکافتن جاده شادگان به دارخوین بیان کرد: در صدد هستیم که در صورت کاهش آورد آب، در خصوص ترمیم جاده اقدام کنیم که ظرف کمتر از ۱۰ روز انجام خواهد شد تا تردد به صورت عادی انجام شود.