افزایش دبی آب ورودی به تالاب‌های شهرستان آستارا

فرماندار آستارا گفت: با توجه به تداوم بارش‌ها و افزایش دبی آب ورودی به تالاب‌های آستارا این تالاب‌ها به طور کامل آبگیری شده اند.

حسن رستم زاد عصر دوشنبه در جریان بازدید از تالاب استیل این شهرستان در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: در سال زراعی جاری به برکت بارش‌ها و ذخیره سازی مناسب آب مشکلی از بابت تأمین آب کشاورزی نخواهیم داشت.

رستم زاد افزود: با توجه به افزایش بیش از ۱۰ برابری میزان نزولات آسمانی نسبت به فروردین سال گذشته که به میزان ۲۱ میلیمتر در سال گذشته و ۲۰۸ میلیمتر در فروردین ماه سال جاری گزارش شده است، آستارا از نظر میزان بارش باران از ابتدای اردیبهشت ماه امسال تاکنون بیش از ۶۰ میلیمتر بارندگی داشته است.

وی با بیان اینکه در روز اول اردیبهشت ماه سال جاری با ۳۴ میلیمتر بالاترین مقدار بارندگی کشور طی ۲۴ ساعت در شهرستان آستارا به ثبت رسیده است، گفت: با توجه به پیش بینی و تمهیدات لازم از طرف ستاد بحران شهرستان، کلیه دستگاه‌های اجرایی برای جلوگیری از بروز خسارات ناشی از سیل و آبگرفتگی در سطح شهرستان و به ویژه در قسمت ضلع جنوبی تالاب استیل به دلیل بالا آمدن آب تالاب و تخریب و شستگی جاده روستای دربند در حال فعالیت در این منطقه است.

فرماندار آستارا ادامه داد: اکیپ‌های راهداری، بخشداری، شهرداری، دهیار و شورای روستا در محل حضور داشته و در حال انجام عملیات مقاوم سازی و جلوگیری از وارد شدن خسارت بیشتر به جاده هستند.

رستم زاد با اشاره به اینکه جاده روستای دربند به دلیل خطر ریزش تا اطلاع ثانوی مسدود می‌باشد، افزود: به اهالی روستاهای در مسیر پیشنهاد می‌شود از جاده ضلع شمالی تالاب استیل برای عبور و مرور استفاده کنند.

منبع: مهر