سفیر روسیه در آمریکا: ادعای خروج مسکو از پیمان موشکی صحت ندارد

سفیر روسیه در واشنگتن تأکید کرد، مسکو تمام تلاش خود را برای حفظ پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط انجام داده و اکنون نیز پیشنهادات برای حل و فصل موارد مورد اختلاف دو طرف همچنان به روی میز مذاکره باقی است.

سفیر روسیه در آمریکا: ادعای خروج مسکو از پیمان موشکی صحت ندارد

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم ، روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو امروز نوشت: "آناتولی آنتونوف" سفیر روسیه در ایالات متحده در نشست سالانه انجمن کنترل تسلیحات در واشنگتن اعلام کرد، این مسئله که روسیه از پیمان مربوط به نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط، کاملا غیرصحیح است و مقامات مسکو تلاش می‌کنند تا این توافقنامه راهبردی را حفظ کنند.

این دیپلمات بلندپایه یادآور شد: «صحبت از خروج روسیه از این پیمان اصلا درست نیست. ما هرگز چنین قصدی نداشته و ندارد. ما بطور پیگیرانه تلاش زیادی را برای حفظ پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط انجام داده‌ایم و تنها پس از آنکه واشنگتن اجرای تعهدات خویش در چارچوب این توافقنامه را متوقف کرد، کشور ما با توجه به این واقعیت که آمریکا این پیمان را نقض کرده، مجبور شد تا اجرای تعهداتش در چارچوب آن را متوقف سازد.»

آنتونوف توضیح داد: «البته ما هنوز هم هیچ تصمیمی درباره خارج شدن از پیمان موشکی نگرفته‌ایم. به همین دلیل مقایسه اقدام یکجانبه آمریکا با واکنش روسیه به این مسئله، از لحاظ حقوقی اصلا قابل مقایسه نیست.»

سفیر روسیه با تأکید بر اینکه توان بالقوه مبارزه مشترک مسکو و واشنگتن برای حفظ صلح، امنیت، خلع سلاح، تقویت عدم گسترش هسته‌ای و کنترل تسلیحات در جهان هنوز از بین نرفته است، افزود: «ما در صورت احترام به منافع ملی یکدیگر، خواهیم توانست به موفقیت‌های بزرگی دست یابیم. البته برای این منظور لازم است تا مواضع سازنده‌ای اتخاذ کرد و از زبان تهدید و اولتیماتوم خودداری کرد. واضح است که چنین برخوردی اصلاً قابل قبول نبوده و نمی تواند نتیجه مثبتی داشته باشد.»

به گفته این دیپلمات، روسیه خواستار انجام مذاکرات برای حل و فصل مشکلات پیمان نابودی موشک‌های برد کوتاه و متوسط و حفظ پیمان ادامه تمدید کاهش و محدودسازی تسلیحات تهاجمی راهبردی (استارت-3) است.

آنتونوف یادآور شد، روسیه و آمریکا بعنوان دو قدرت هسته‌ای برتر جهان مسئولیت و تعهدات سنگینی در عرصه کنترل، خلع سلاح و عدم گسترش دارند و لازم است به گفت‌وگوهای حرفه‌ای در این باره بازگردند. به گفته وی، تمامی پیشنهادات مسکو در باره رفع اختلافات دوجانبه همچنان به روی میز مذاکره قرار دارد.

گروه جی-7 از روسیه خواست به اجرای پیمان موشکی بازگردد

اتحادیه اروپا خواستار حفظ پیمان موشکی بین آمریکا و روسیه است

هشدار گورباچف درباره عواقب جدی خروج آمریکا از پیمان موشکی

سفیر روسیه همچنین در تفسیر درخواست طرف آمریکایی درباره بررسی سلاح‌های جدید راهبردی روسیه، اعلام کرد که هیچکدام از این تسلیحات جدید، مفاد پیمان ادامه کاهش و محدودیت تسلیحات تهاجمی راهبردی را نقض نمی کنند. البته مقامات مسکو از بررسی موارد مورد اختلاف دو طرف در چارچوب مذاکرات مربوط به ثبات راهبردی صرف نظر نکرده است.

آنتونوف همچنین امکان تغییر مفاد پیمان موشکی به منظور آغاز مذاکرات جدید بین روسیه و آمریکا را بعید ندانست.

انتهای پیام/