بیش از 22 میلیون مترمکعب روان آب در خراسان جنوبی مهار شد

بیرجند - ایرنا - معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: بارندگی های 72 ساعت گذشته سبب شد بیش از 22 میلیون مترمکعب روان آب در سازه های آبخیزداری استان مهار شود.

محسن یوسفی دوشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: آب باران، روان آب و سیلاب در 2 هزار و 300 سازه آبخیزداری منابع طبیعی اعم از سنگی، سنگی ملاتی و خاکی استان جمع ‌آوری شد.
وی بیان کرد: از ابتدای سال آبی جاری (مهرماه 97) تاکنون بیش از 55 میلیون مترمکعب روان آب در سازه های آبخیزداری استان خراسان جنوبی جمع آوری و مهار شده است.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی اظهار داشت: تاکنون 100 درصد سازه های آبخیزداری استان پر و برخی 2 یا سه مرتبه سرریز شده که نسبت به تخلیه یا مهار آب ها اقدام شد.

** سازه های آبخیزداری خسارتی نداشته است
وی با بیان اینکه وضعیت آبگیری سدهای استان کنترل شده است تصریح کرد: تاکنون هیچ موردی از تخریب یا خسارت سیلاب به سازه های آبخیزداری استان گزارش نشده است.
یوسفی گفت: سازه هایی که در وضعیت بحرانی تر قرار داشتند، کنترل و خروجی آب مدیریت شد تا خسارتی بوجود نیاید.
وی افزود: در برخی مناطق از جمله شهرستان خوسف سازه های مردمی و بدون کارشناسی ایجاد شده بود که قبل از بارندگی ها نسبت به تخریب سازه اقدام شد تا منجر به خسارت های احتمالی نشود.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: سال گذشته از محل صندوق توسعه ملی 159 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای سازه های آبخیزداری به استان خراسان جنوبی اختصاص یافت.
وی افزود: بهمن سال گذشته 97 سازه آبخیزداری با حجم عملیات 452 هزار مترمکعب با استفاده از این اعتبار در استان به بهره برداری رسید که اکنون تمامی این سازه ها آبگیری و پر شده است.
یوسفی با بیان اینکه 95 درصد سازه ها در بالادست قنوات و منابع آبی اجرا شده است گفت: اجرای این سازه ها 100 درصد در آبگیری قنوات استان تاثیرگذار است.
سامانه بارشی از 2 روز گذشته در خراسان جنوبی فعال شد و فعالیت آن دیروز (یکشنبه) در سراسر استان شدت گرفت به گونه ای که برخی محورهای اصلی، فرعی و روستایی مسدود شد و خسارات مالی نیز بر جا گذاشت.
بارندگی های روز گذشته استان بی سابقه بوده به طوری که در برخی شهرستان ها تا 100 میلیمتر بارندگی گزارش شده است.
با توجه به اخطاریه و هشدارهای هواشناسی و مدیریت بحران کشور و پیش بینی بارندگی های سنگین و شدید در منطقه، 302 تیم امدادی و عملیاتی در استان خراسان جنوبی به حالت آماده باش کامل هستند.
رئیس جمهوری نیز امروز (دوشنبه) در تماس تلفنی با استاندار خراسان جنوبی، آخرین وضعیت منطقه، بارش ها و خدمت رسانی به مردم این استان را جویا شد و دستور استفاده از تمام ظرفیت ها و بسیج امکانات برای رسیدگی به مشکلات ناشی از سیل در استان را صادر کرد.
استان مرزی و کویری خراسان جنوبی به مرکزیت بیرجند 11 شهرستان دارد.