نفوذ سیلاب کرخه به مناطقی از شهر اهواز

هیچ گاه تصور نمی شد شهر اهواز از سوی رودخانه کرخه نیز تهدید شود و همه نگاه ها به سمت تحکیم سیل بندهای کنار کارون متمرکز شده بود.

فرماندار اهواز گفت: سیلاب رودخانه کرخه از سد تنظیمی حمیدیه و کانال های چمران و سلمان بامداد روز دوشنبه به مناطقی از شمال کلانشهر اهواز نفوذ کرد.

جمال عالمی نیسی افزود: هم اکنون بخشی از ماشین آلات دستگاه های اجرایی منطقه به همراه گروه های جهادی و جوانان در حال انسداد سرریز سیلاب سد تنظیمی کرخه از طریق کانال چمران هستند تا از نفوذ بیشتر آب به این بخش از کلانشهر اهواز جلوگیری شود.

وی با بیان اینکه هیچ گاه تصور نمی شد شهر اهواز از سوی رودخانه کرخه نیز تهدید شود و همه نگاه ها به سمت تحکیم سیل بندهای کنار کارون متمرکز شده بود افزود: هم اکنون از 2 جبهه با احداث سیل بندها مشغول جلوگیری از نفوذ آب به بخش هایی از شهر اهواز هستیم.

فرماندار اهواز با بیان اینکه آب به منطقه پلیس راه قدیم و بخش هایی از کیانشهر اهواز رسیده ولی شدت آن زیاد نیست افزود: در این راستا برای حفظ جان شهروندان محدودیت هایی از سوی راهنمایی و رانندگی در پل روگذر کیانشهر برقرار شده است.

** محدودیت تردد به شهرک صنعتی شماره 2 اهواز

مدیر شهرک صنعتی شماره 2 اهواز گفت: به دلیل آبگرفتگی مسیر دسترسی به این شهرک که ناشی از سرریز رودخانه کرخه است ، محدودیت تردد به این شهرک صنعتی شماره 2 اهواز از صبح روز دوشنبه اعمال شده است.

عیدی فعال در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه باید تدابیر اندیشیده شود تا از محدودیت تردد کامیون ها که حامل مواد اولیه کارخانجات در شهرک صنعتی شماره 2 اهواز هستند جلوگیری یا حداقل کاسته شود خواستار همراهی و مساعدت فرماندهی راهنمایی و رانندگی اهواز برای ورود کامیون های حامل کالا و مواد اولیه به داخل این شهرک صنعتی شد.

وی با این حال گفت: واحدهای تولیدی واقع در شهرک صنعتی شماره 2 اهواز به علت ارتفاع نسبتا' مناسب از سطح زمین ، در معرض آبگرفتگی نیستند.

از سوی دیگر با بالا آمدن سطح آب کارون به بیش از سه هزار و 200 متر مکعب در ثانیه ، تدابیری جدیدی از سوی پلیس برای ممنوعیت تردد کامل شهروندان در سواحل کارون اعمال شده است.

با ممنوعیت تردد خودروها از سواحل کارون ، ترافیک سنگینی بر بخش های مرکزی کلانشهر اهواز حاکم شده است، این درحالی است مدارس این شهر همچنان تعطیل است و پیش بینی می شود با بازگشایی مدارس از روز شنبه 24 فروردین ، ترافیک شهری اهواز با گره های کور و سنگین رو به رو شود.

سیلاب مهیب و طغیان رودخانه های کرخه ، دز و کارون سبب آبگرفتگی مناطق وسیعی از شهرهای دشت آزادگان ، شوش ، شوشتر(شعیبیه) ، حمیدیه ، بستان و بخش های الهایی و اسماعیلیه اهواز شده است.

بیش از 100 هزار هکتار از اراضی کشاورزی شمال ، مرکز ، غرب و جنوب خوزستان دچار آبگرفتگی شده است و بیش از 400هزار نفر در معرض سیلاب طغیانگر قرار گرفته اند.

بر اساس اعلام جمعیت هلال احمر خوزستان 152 تیم برای امداد رسانی به سیل زدگان تشکیل شده است. همچنین تاکنون 47 اردوگاه برای اسکان سیل زدگان در استان ایجاد شده است و 30 هزار و 400 نفر در این اردوگاه ها اسکان داده شده اند.

منبع: ایرنا