سیل در افغانستان جان ۸۰نفر را گرفت

سازمان ملل اعلام کرد در هفته اخیر جاری شدن سیل در افغانستان 80 قربانی گرفته است.

خبرگزاری فارس: بخش هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل (OCHA) اعلام کرد که جاری شدن سیل در هفته اخیر در افغانستان باعث کشته شدن ۸۰ نفر و آواره شدن ۴۲ هزار نفر در شمال این کشور شده است.

در روزهای گذشته ولایت‌های فاریاب، جوزجان، سرپل و بلخ در شمال، هرات و بادغیس در غرب افغانستان شاهد باران‌های شدید و جاری شدن سیل بوده است.

این نهاد سازمان ملل افزود که از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تاکنون بیشتر از ۱۶۳ هزار نفر در سراسر افغانستان توسط سیل صدمه دیده‌اند.

همچنین این سازمان هشدار داد که به دلیل بارش برف در فصل زمستان نگرانی از جاری شدن سیل بهاری وجود دارد و نهادهای کمک‌رسان آماده مقابله با این مشکل می‌شوند.

افغانستان نیز در چند روز اخیر شاهد بارش‌های شدید باران در مناطق شمالی و غربی خود بوده و از خطرات و خسارت‌های سیل در امان نبود به‌طوریکه در مناطق شمالی و غربی افغانستان مانند مزارشریف و هرات، سیل ویرانگر قربانی‌های زیادی را گرفت و خانه‌های بیشماری را تخریب کرد.

بر اساس گزارش منابع رسمی افغانستان، نزدیک به 23 ولایت این کشور شاهد سرازیرشدن سیلاب‌ها بوده که در 13 ولایت تلفات و خسارات مالی و جانی برجای گذاشته است.