اعلام وضعیت بحرانی در ۳ شهرک کردستان/ تخریب پل‌ها در بیجار، سقز، مریوان و سنندج

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان با اعلام وضعیت بحرانی آثار سیل در شهرک کوثر، نایسر و حسن آباد که جزء نواحی منفصل شهری هستند، از بسیج تمامی امکانات دولتی و خصوصی برای مهار سیل در استان خبر داد.

شهرام ملکی، مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی به تشریح اقدامات آن استان در ارتباط با مهار سیل، میزان خسارت‌ها و تمهیدات تمامی مسئولان استانی در این ارتباط پرداخت.

ملکی با اعلام این مطلب که تا ساعاتی از شب جلسات مدیریت بحران تشکل می‌شود و تاکنون پنج جلسه در استان تشکل شده و در استان تمامی دست‌اندرکاران در حال برنامه‌ریزی و ارایه خدمات مناسب برای کاهش خسارات ناشی از سیل هستند، گفت: از هفته گذشته یکشنبه با ورود سامانه بارشی به استان کردستان، جلسه ستاد مدیریت بحران استان تشکیل شد و به تمامی ستادهای اجرایی فراخوان زده شد و تقسیم کارها در خصوص پیشگیری از سیل و مهار آن انجام شد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان کردستان ادامه داد: متعاقب آن سه‌شنبه گذشته با حضور تمامی نیروهای نظامی استان، فرمانداری و شهرداری، جلسه‌ای تشکیل و مکان‌هایی که امکان تشدید رواناب و سیل را داشتند شناسایی و اعلام شدند.

ملکی از بسیج تمامی امکانات دولتی و بخش خصوصی استان برای مهار سیل خبر داد و گفت: در ۴۸ ساعت گذشته میزان بارش‌ها به حدی بوده است که به رغم تمهیداتی که اندیشیده شده رواناب‌ها در بخشی از نواحی منفصل شهری سنندج سبب آبگرفتگی و افزایش حجم آب در مسیل‌ها و جداول شد و نتوانستند به مسیل‌ها هدایت شوند و بنابراین به منازل مردم رفته است.

وی تصریح کرد: با استفاده از ظرفیت دستگاه‌های معین، همچون سپاه و ارتش، بحث هدایت آب‌‌های سطحی در دستور کار قرار دارد. به غیر از شهرک کوثر سنندج، نایسر و حسن‌آباد که وضعیت بحرانی است در سایر مناطق مشکل عمده‌ای وجود ندارد.

ملکی هشدار داد: در شهرک کوثر، نایسر و حسن اباد به شدت مشکل داریم و کماکان هم در شهرک کوثر با توجه به افزایش حجم آب در مسیل‌ها و از طرفی عدم گنجایش جداول موجود تمام خیابان های مسیر اصلی پوشیده از آب است و به مردم هشدار داده ایم که منازل را در آن منطقه تخلیه کنند.

وی در بیان تمهیدات ستاد مدیریت بحران اعلام کرد: سعی کردیم از طریق کیسه‌های شن، نیوجرسی و جداولی که بتوانند یک دیوار مصنوعی ایجاد کند آبها را به مسیل‌ها هدایت کنیم. کماکان آب در همان مسیرها و داخل منازل مسکونی مردم جاری است میزان برآورد خسارت ممکن نیست.

تخریب پل‌ها در بیجار، سقز، مریوان و سنندج

ملکی گفت: در برخی از نقاط ناچار شدیم برای هدایت آب در مسیر درست، برخی از پل‌ها را تخریب کنیم که اینکار را در برخی از نقاط از جمله بیجار، سقز، مریوان و سنندج انجام داده‌ایم.

وی همچنین از تخریب دیوار حفاظتی مسکن مهر سنندج در صبح امروز ۱۲ فروردین ماه خبر داد و افزود: میزان خساراتی که به استان وارد شده است باید با بررسی دقیق تری انجام شود. زیرا تخریب به ساختمان های مردمی و همچنین مسکن مهر نیز داشته‌‌ایم.

ملکی همراهی دستگاه ها را در استان برای مهار سیل، قابل توجه برشمرد و اعلام کرد: در حال حاضر، تمامی مدیران در محل کار حضور دارند.

منبع: ایلنا