سد مروک دورود ۳۰ سانتی متر تا سرریز شدن / استانداری لرستان: احتمال شکستگی این سد صحت ندارد

نماینده ویژه استاندارلرستان در دورود گفت: برخی شایعات مبنی بر آسیب بدنه سد مروک دورود و احتمال شکستگی این سد به هیچ عنوان صحت ندارد، اما با توجه به شدت بارش‌ها این سد در حال سرریز شدن است. او افزود: بنا بر اعلام امور آب، ۳۰ سانتی متر تا سرریز شدن سد باقی مانده است.

نماینده ویژه استاندارلرستان در دورود گفت: برخی شایعات مبنی بر آسیب بدنه سد مروک دورود و احتمال شکستگی این سد به هیچ عنوان صحت ندارد، اما با توجه به شدت بارش‌ها این سد در حال سرریز شدن است.

محمدرضا صفی خانی شامگاه یکشنبه در گفتگو با ایرنا افزود: بنا بر اعلام امور آب، ۳۰ سانتی متر تا سرریز شدن سد باقی مانده است.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه ظرفیت رودخانه تیره تکمیل شده، سرریز سد مروک مشکلات جدی و خطر برای شهروندان دورود به همراه دارد.

وی تصریح کرد: سد مروک در بالادست دورود ۱۰۵ میلیون متر مکعب ظرفیت دارد که عملیات ساختمانی سرریز آن تکمیل نشده است.

صفی خانی ادامه داد: خروجی سد مروک ۳۸ متر مکعب در ثانیه و ورودی آب این سد از محل سد کمال صالح اراک، ۸۰ متر مکعب در ثانیه است.

وی با تاکید بر اینکه نگرانی تخریب و رها شدن ۱۰۵ میلون متر مکعب ذخیره کمال صالح وجود ندارد گفت: چنانچه بارش‌های پیش بینی شده‌ی هواشناسی رخ دهد، خطر طغیان رودخانه شهر وجود دارد.

وی افزود: سد مروک در بالادست رودخانه شهر دورود (تیره رود) قرار داد که با اتصال رودخانه سیلاخور (متشکل از دو رودخانه آبسرده و ونایی) به رودخانه دورود، حجم بسیاری آب وارد این رود می‌شود.

وی ادامه داد: مجموع ظرفیت خروجی تیره رود ۴۰۰ متر مکعب در ثانیه است که چنانچه ۱۰۰ میلی متر بارندگی رخ دهد ۷۰۰ تا ۸۰۰ متر مکعب (حدود ۲ برابر ظرفیت) وارد تیره می‌شود که این امر منجر به طغیان رود و ورود آن به منازل حاشیه‌ای خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۲۰ هزار نفر روستاییان مسیر سیلاب باید جابجا شوند اضافه کرد: در این راستا به اهالی هشدار داده شده، محل‌های اسکان و آذوقه لازم تامین شد و اهالی در حال جابجایی هستند.

۱۸ هزار نفر در شهر دورود و ۱۰ هزار نفر در روستا‌های این شهرستان باید منازل خود را ترک کنند.

به گفته معاون استاندار لرستان کار جابجایی بیش از ۷۰ درصد اهالی در معرض خطر انجام شده است.

لینک کوتاه