تالاب بندعلیخان و دشت ورامین سیراب شد

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین گفت: بارندگی‌های اخیر باعث شد تا مراتع جنوب دشت ورامین و تاغ زارها سیراب شده و مشکل کمبود آب در این مناطق برطرف شود.

احمد فدایی در گفتگو با ایسنا، اظهار کرد: بارش بی‌سابقه باران و ورود حجم بسیار زیاد آب رودخانه‌های شور و شیرین به مناطق مرتعی جنوب دشت ورامین، علاوه بر سیراب کردن این مراتع، تالاب فصلی بندعلیخان را که طی سال‌های اخیر به دلیل کاهش ورودی آب رو به خشکی گذاشته بود، به‌طور کامل آبگیری شود.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان ورامین بیان کرد: با پیش‌بینی‌های صورت گرفته در تقسیم آب و لایروبی آن‌ها، آب ورودی به دشت ورامین خسارتی را به همراه نداشت و هیچ یک از  اراضی طبیعی شهرستان آسیبی وارد نشد.

وی تصریح کرد: اجرای طرح‌های آبخیزداری و احداث بندهای موسوم به گابیونی نیز موجب شد تا سیلاب کنترل‌شده و خساراتی به تأسیسات، پل‌ها و راه‌ها وارد نکند.

فدایی یادآور شد: اجرای طرح‌های آبخیزداری در منطقه ایستگاه راه‌آهن ابردژ در شرق ورامین که همواره با خطر سیلاب و تخریب پل‌ها و زیرساخت‌ها روبرو بود نیز باعث شد تا آب به سهولت از زیر راه‌آهن سراسری تهران – مشهد عبور کرده و در دشت و محل تاغ زارها پخش شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه با مشکل کمبود آب مواجه نیستیم، خاطرنشان کرد: بارندگی‌های اخیر باعث شد تا مراتع جنوب دشت ورامین و باغ زارها سیراب شده و مشکل کمبود آب در این مناطق برطرف شود.