سایه گازگرفتگی بر سر مسافران نوروزی در مازندران

برغم بارش باران و سرمای هوا در مازندران که موجب غافلگیری مردم و مسافران شده اما برخی افراد بدون توجه به توصیه ها از سیستم های گرمایشی نامناسب همچون پیک نیک برای گرم کردن محیط استقرارشان استفاده می کنند و آمار مسمومان مونواکسید کربن مسافران رشد فزاینده یافت.

ایرنا: اورژانس مازندران آمار مصدومان ناشی از گاز مونواکسید کربن این استان از زمان آماده باش نوروزی تیم های اورژانس (25 اسفند پارسال ) تاکنون را 42 نفر اعلام کرد.

این در حالیست در مدت مشابه پارسال تعداد کسانی که براثر گازگرفتگی در این استان مصدوم شدند تنها سه نفر بود.

هرچند پیشتر و در روزهای پایانی سال، ادارات کل هواشناسی و مدیریت بحران مازندران با صدور اطلاعیه ها و اخطاریه هایی از ورود سامانه های بارشی و سرد به این استان خبر دادند و اینکه هوای این استان مسافرپذیر کشور سرد می شود و از مسافران خواسته شد تا وسایل گرمایشی مناسب و مورد نیاز را با خود همراه داشته باشند.

سخنگوی اورژانس مازندران روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: از زمان آماده باش نوروزی تیم های اورژانس استان تاکنون 42 نفر براثر گاز مونواکسید کربن مسموم شدند.

ذکریا اشکپور همچنین افزود: با وجود انجام اقدامات لازم نیروهای اورژانس تلاش برای نجات مسمومان گازگرفتگی اثر نداشت و سه نفر از این افراد جان خود را از دست دادند.

وی با اشاره به اینکه غالب این افراد جوان بودند، ادامه داد: تمامی مسمومان گاز مونواکسید کربن در مازندران را مسافران تشکیل می دهند که برای فرار از سرما به سیستم های گرمایشی از جمله روشن کردن پیک نیک در چادرها روی می آورند.

سخنگوی اورژانس مازندران چادر با وسایل گازسوز و غیر ایمن همچون گاز پیک نیک را کاری خطر آفرین و همچنین مرگبار دانست و از مسافران خواست تا به هیچ وجه وسایل گرمازا اعم از گازی و برقی در چادر روشن نکنند.

چادر خوابی از پدیده های متداول و رایجی است که برخی مسافران برای چند روز اقامت در مازندران بکار می گیرند که همواره مشکل ساز است.

وی گفت: از 25 اسفند پارسال تاکنون ماموران اورژانس مازندران چهار هزار و 95 ماموریت انجام دادند که از این تعداد سه هزار و 33 مورد ماموریت غیر تصادفی و مابقی ماموریت تصادفی بود.

اشکپور بیشترین آمار بیماران غیر تصادفی را مربوط به بیماران قلبی و تنفسی عنوان کرد و افزود: 90پایگاه اورژانس در نوروز امسال خدمات به مصدومان را ارائه می کنند.