تشکیل کمیته‌ برآورد خسارت در کرمانشاه

استاندار کرمانشاه از تشکیل کمیته‌ای برای برآورد خسارت ناشی از سیل در استان خبر داد.

خبرگزاری مهر: استاندار کرمانشاه از تشکیل کمیته‌ای برای برآورد خسارت ناشی از سیل در استان خبر داد.

تشکیل کمیته‌ای برای برآورد خسارت ناشی از سیل در کرمانشاه

هوشنگ بازوند اظهار داشت: پس از اتمام موج اول بارندگی علیرغم اینکه در همه شهرها و حتی بسیاری از روستاها آبگرفتگی های فراوانی داشتیم اما مشکل خاصی به وجود نیامد.

وی افزود: در این بارندگی‌ها پل‌های ارتباطی برخی روستاها از جمله پل بین شهری داری زنگنه تخریب شدند که با تلاش‌های صورت گرفته شب گذشته توانستند راه اتصال ازگله به سر پل ذهاب را برقرار کنند.

استاندار کرمانشاه با بیان اینکه اوج بارندگی‌ها در سرپل ذهاب رخ داد، افزود: به علت شدت بارش در بازه زمانی ۲۵ تا نیم ساعت حدود ۵۷ میلیمتر بارندگی داشت که این امر منجر به سیل عظیمی در سرپل ذهاب شد.

وی ادامه داد: با توجه به تدابیری که از قبل دیده بودیم و کانکس‌هایی که در آنجا مستقر کرده بودیم خوشبختانه هیچ تلفات جانی و مالی نداشتیم.

بازوند عنوان کرد: در این برش‌ها تلفات زیرساختی ازجمله تلفاتی به کشاورزی وارد شد و همچنین یکی از دامداران به خاطر عبور دام‌ها از یک رودخانه جان خود را از دست داد.

وی خاطرنشان کرد: گردشگران و مسافران نوروزی نیز با تدبیر آموزش و پرورش در اختیار قرار دادن تمامی مدارس اسکان داده شدند.

استاندار کرمانشاه بیان کرد: موج دوم بارش‌ها از صبح امروز شروع شده اگرچه شدت بارش آن کمتر از موج اول است اما قابل پیش بینی نیست و تقاضا داریم مردم با مدیریت بحران شهرستان‌ها همکاری کنند و اگر در حریم رودخانه‌ها هستند جابجا شوند و توصیه‌ها را رعایت کنند.

وی از پیگیری خسارت‌های مالی سخن گفت و بیان داشت: در حال حاضر در این راستا در حال رایرنی با مسئولین در تهران هستیم و از روز گذشته کمیته‌ای جهت برآورد خسارات ناشی از سیل تشکیل شده است که در حال برآورد خسارت هستند.

بازوند یادآور شد: همچنین بحث رهاسازی ۹ سد استان در دستور کار قرار دارد و این رها سازی به نحوی صورت می‌گیرد که خسارتی به مردم وارد نشود.

وی بیان داشت: دو سد از سدها در حال سرریز هستند اگرچه خیلی جای نگرانی ندارند اما رها سازی آنها باید مدیریت شود که اگر بارندگی زیاد شود مشکلی پیش نیاید.

استاندار کرمانشاه یادآور شد: یکی از این سدها، سد آزادی است که ۲ روستا در مسیر آن قرار دارد که این ۲ روستا باید در سال ۹۸ جابه‌جا شوند که خطرهای احتمالی آنها را تهدید نکند.