نیوزیلند و حواشی حادثه تروریستی

تهران - ایرنا - از زمان وقوع حمله تروریستی نیوزیلند در روز جمعه هفته گذشته تبعات آن دامن این کشور را فرا گرفته، بطوریکه آمار فروش اسلحه در نیوزیلند به خاطر ترس از تکرار وقوع چنین حملاتی افزایش یافته است و واکنشهای جهانی به این حاثه همچنان ادامه دارد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا این حادثه تروریستی با خشم و انزجار جهانی روبرو شد، علاوه براینکه کشورهای اسلامی همنوا و یکصدا این اقدام را جنایت اقدام علیه بشریت دانستند ، سازمان ملل نیز این اقدام ضد انسانی را محکوم کرده است.
پلیس نیوزیلند اعلام کرد که شمار قربانیان حمله تروریستی روز جمعه علیه نمازگزاران مسلمان در این کشور به 50 نفر افزایش یافته است.
مهاجم مسلح روز جمعه با حمله به دو مسجد در شهر «کرایست چرچ» نیوزیلند مردم و نمازگزاران را به گلوله بست و صحنه این حادثه تروریستی را به صورت زنده در صفحه فیسبوک خود منتشر کرد.
متهم اصلی این پرونده یک مرد 28 ساله اهل استرالیا با تبار انگلیسی است که پیش تر بارها در صفحات مجازی خود از حضور مهاجران مسلمان در سرزمین های اروپایی ابراز خشم کرده بود.
'برتون هریسون تارانت' پس از بازداشت توسط نیروهای پلیس روز شنبه در نخستین جلسه دادگاهش تفهیم اتهام شد.
مهاجم این حمله سوابق فعالیت های جرایم و نژادپرستانه دیگری نیز علیه مهاجران خارجی در نیوزیلند داشته است.
نیوزیلند هرالد به نقل از جیسیندا آردرن که حادثه تروریستی روز جمعه کشورش را در صدر اخبار بین المللی قرار داده است، عصر روز شنبه با حضور در یک مسجد در ولینگتون پایتخت این کشور ضمن دلجویی از مسلمانان این کشور، گزارش داد که دولت وی مدت هاست که در پی بازنگری قانون خرید و فروش آزادانه سلاح دراین کشور است اما این حادثه سبب شد که همواره با مخالفانی روبه رو بود.
وی افزود: دولت امروز در مورد این تغییرات احتمالی دراین قانون جلسه ویژه خواهد داشت. به گفته وی گزارش ها نشان می دهد که میزان خرید و فروش اسلحه در این کشور پس از جمعه سیاه افزایش یافته است.
آردرن تاکید کرد : متهم حادثه تروریستی روز جمعه علیه مسلمانان ب اتهامات مختلفی مواجه است اما وی در مورد اینکه آیا این مهاجم با اتهام تروریستی روبه رو خواهد شد یا نه ، اظهار نظری نکرد.
نخست وزیر نیوزیلند گفت که طبق آخرین گزارش های ارائه شده توسط پلیس مهاجم دیگری دراین پرونده وجود ندارد، اگرچه مظنونان دیگری دستگیر شده اما هنوز مشخص نیست آنها با این حمله ارتباط داشته باشند.
به گفته وی 30 نفر از حقوقدانان و تعدادی از متخصصان دفتر وی را برای ایجاد اصلاحات مورد نیاز در قانون خرید و فروش اسلحه یاری می کنند و به محض آماده شدن این لایحه به پارلمان این کشور ارائه خواهد شد.
نخست وزیر نیوزیلند به نمایندگان رسانه های این کشور گفت که دولت با خانواده قربانیان این حادثه تروریستی همدردی خواهد کرد و کمک های مالی به این افراد ارائه می شود.
آردرن پس از وقوع این حادثه تروریستی با خنواده قربانیان حادثه در صفحه فیس بوک خود ابراز همدردی کرده بود .
نیویورک تایمز نیز گزارش داد: شبکه اجتماعی فیس بوک نیز روز یکشنبه اعلام کرد که 1.5 میلیون ویدئوی حمله تروریستی که در سراسر جهان پست گذاشته شده بود را از صفحات مختلف این شبکه حذف کرده که 1.2 میلیون ویدئو آن برای آپلود شدن قفل شده است.
طبق آخرین گزارش مسئولان نیوزیلند ، تاکنون 34 مجروح این حادثه به علت جراحات گسترده در بیمارستان های مختلف کرایسچرچ بستری شده و تحت مداوا قرار گرفته اند که شرایط 12 نفر از آنها بحرانی اعلام شده است.
یکی از این مجروحان کودک 4 ساله ای است که به علت وخیم بودن شرایطش به بیمارستانی در آکلند منتقل شده است.
پلیس نیوزیلند تاکنون اطلاعات کمی را در مورد قربانیان این حادثه منتشر کرده است.این حادثه تروریستی با واکنش گسترده ای در افکار عمومی این کشور نیز روبه رو شده است.
هزاران نفر روز گذشته ( شنبه) در ملبورن استرالیا تظاهرات کردند تا در پی حملات تروریستی نیوزیلند، از مسلمانان اعلام حمایت کنند. همچنین تعدادی از بناهای یادبود در ملبورن به رنگ پرچم نیوزیلند درآمد.
راهپیمایان به نشانه ادای احترام به قربانیان حملات تروریستی نیوزیلند، دعا خواندند و با جامعه مسلمانان ابراز همبستگی کردند.
تعداد زیادی مساجد نیوزیلند پس از حادثه تاکنون شاهد حضور گروههای مختلف مردم نیوزیلند و ارائه دسته گل بر روی درهای مساجد، با خانواده قربانیان این حادثه ابراز همدردی کردند.
اکثر این افراد که ازاین واقعه تروریستی علیه مسلمانان نیوزیلند عصبانی و ناراحت هستند، بر روی دسته گل های خود نوشته بودند: این نیوزیلند نیست.