غربی ها تحقق روند سیاسی را شرط کمک به بازسازی سوریه دانستند

نیویورک- ایرنا- چهار کشور غربی در بیانیه ای مشترک، بحران سوریه را بزرگترین بحران اسانی پس از جنگ جهانی دوم دانستند و اعلام کردند شرط کمک به بازسازی این کشور، تحقق روند سیاسی معتبر، واقعی و پایدار است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، در بیانیه روز جمعه آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان، بحران سوریه را به نوع پاسخ دولت اسد به اعتراضی که برای احقاق حق آزادی بیان و درخواست اصلاحات خوانده شده است، مرتبط دانسته اند که به گفته آنها، بزرگترین بحران انسانی پس از جنگ جهانی دوم است.
این بیانیه مردان و زنانی را که شجاع توصیف کرده و از سراسر سوریه به دنبال آینده ای بهتر برای همه مردم سوریه هستند، به رسمیت شناخته است و یادآوری کرده اند غیرنظامیان بی شماری را که از 'شکنجه، گرسنگی و حملات رژیم و حامیان آنها' جان خود را از دست داده اند.
در بیانیه مشترک چهار کشور غربی با بیان اینکه بیش از 400 هزار مرد، زن و کودک در این جنگ کشته شده اند، آمده است ده ها هزار نفر در زندان های اسد ناپدید شده اند که مدعی هستند بسیاری از آنها مورد شکنجه و قتل قرار گرفته اند.
در حالی که رژیم اسد و حامیان آن تلاش می کنند جهان را متقاعد سازند که این درگیری متوقف شده است و زندگی به حالت عادی بازگشته است، واقعیت این است که سرکوب رژیم سوریه به پایان نرسیده است.
این بیانیه می افزاید در حالی که رژیم اسد و حامیان آن تلاش می کنند جهان را متقاعد سازند که این درگیری پایان یافته و زندگی به حالت عادی بازگشته است، واقعیت این است که سرکوب رژیم سوریه به پایان نرسیده است.
کشورهای حمله کننده به سوریه در حالی هشت سال نبرد در سوریه را به اعتراضات مردمی مرتبط می دانند که خود به این کشور لشکر کشی کرده اند که بهانه آنها مبارزه با داعش بوده و دیگر تروریست ها بوده است.
چهار کشور غربی در بیانیه خود یادآور شده اند: 13 میلیون نفر از مردم سوریه اکنون نیازمند کمک های بشردوستانه هستند، اما بسیاری از آنها همچنان به دلیل ممانعت رژیم، به این کمک ها دسترسی ندارند. به تازگی خشونت در ادلب افزایش یافته و حملات هوایی، جان افراد غیرنظامی و کارگران کمک های بشردوستانه را گرفته است.
در این بیانیه اظهار شده است راه حل نظامی با پشتیبانی روسیه و ایران که رژیم سوریه امیدوار است به آن دست یابد، به صلح منجر نخواهد شد. تنها راه پایان دادن به خشونت، مشکلات اقتصادی و همچنین حل و فصل پایدار درگیری، یک راه حل سیاسی مبتنی بر مذاکره است.
آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان در حالی از مذاکرات سیاسی دم می زنند که جمهوری اسلامی ایران از ابتدای این بحران اعلام کرد که سوریه هیچ راه حل نظامی ندارد و باید طرفین سوری-سوری راه حل سیاسی را دنبال کنند.
این چهار کشور غربی از روند سیاسی به رهبری سازمان ملل متحد بر اساس قطعنامه 2254 شورای امنیت حمایت کرده اند و آن را ارمغان آور صلح و ثبات در سوریه دانسته اند.
آنها همچنین تاکید کرده اند تا آغاز یک روند سیاسی معتبر، پایدار و واقعی در سوریه، هیچ گونه کمکی را برای بازسازی این کشور تخصیص نمی دهند.
بیانیه این چهار کشور از روسیه و سوریه خواسته است تا به حق پناهندگان سوری احترام بگذارند که به طور داوطلبانه و با خیال راحت به خانه هایشان بازگردند و به این نتیجه برسند که برای بازسازی و عادی سازی طبیعی است.
آمریکا، انگلیس، فرانسه و آلمان از روسیه و سوریه خواسته اند به طور جدی در مذاکرات شرکت کنند که می تواند صلح را برای سوریه به ارمغان آورد.
در این بیانیه به تروریست های مستقر در سوریه و همچنین حمایت هایی که برخی متحدان این کشورها از آنها داشته اند، اشاره ای نشده است.