بازی معاندان با یک ویروس

سنندج - ایرنا - ویروسی از 20 اسفندسال جاری در شهرستان قروه موجب بروز بیماری در بین مردم شده که تا 24 ساعت آنان را درگیر می کند، این ویروس دستمایه ای برای یکی از کانال های معاند شده است تا با آن از آب گل آلود ماهی بگیرد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، پنج روز از شیوع ویروسی با منبع ناشناخته در شهرستان قروه می گذرد و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان می گوید: تا کنون حدود 550 نفر به این ویروس مبتلا و به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.
فرزام بیدارپور اظهار داشت: با توجه به علایم بیماری، منشاء این بیماری ویروسی است و مبتلایان به این ویروس مشکل حادی ندارند و تنها حدود 10 تا 15 درصد بیماران اسهال دارند و بقیه تنها دچار استفراغ و تهوع هستند.
وی افزود: تا کنون هیچکس به دلیل این بیماری بستری نشده و تمامی بیماران به صورت سرپایی درمان شده اند.
وی به طغیان های متعدد این بیماری اشاره و اضافه کرد: این بیماری از صبح دیروز روندی کاهشی داشت اما از عصر همان روز روند افزایشی به خود گرفت.
بیدارپور با بیان اینکه منابع آب شهرستان کاملا سالم هستند و هیچ موردی از آلودگی آب دیده نشده است، افزود: نمومنه گیری از مواد غذایی مورد مصرف این افراد هم انجام شده و موردی از آلودگی دیده نشد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، درباره ادعای یکی از کانال های تلگرامی معاند درباره آلودگی گوشت یخزده اظهار داشت: این ویروس هیچ ارتباطی با گوشت ندارد و مانند ویروس سرماخوردگی است که به جای علایم سرماخوردگی، علایم مسمومیت دارد و با آب شدن برف ها پدیدار می شود و ممکن است به شبکه فاضلاب و یا رودخانه ها منتقل شده باشد.
بیدارپور با بیان اینکه امروز هم 50 تا 60 نفر به مراکز درمانی شهرستان مراجعه کرده اند، افزود: این ویروس تنها در شهرهای قروه و سریش آباد مشاهده شده و در دیگر نقاط استانی موردی از بیماری گزارش نشده است.
وی به مردم توصیه کرد: نکات بهداشتی را رعایت کنند و دست های خود را مدام با آب و صابون شستشو دهند و میوه و سبزی را با مواد گندزدا ضدعفونی و بعد از آن مصرف کنند.

** ویروس به جان معاند
پیش از این کانا لهای تلگرامی داخلی آلودگی آب را منشاء این بیماری شایعه کرده بودند که با انجام آزمایش این ادعای آنان رد شد.
معاندان هم که به دنبال بهانه هستند تا از آب گل آلود به نفع خود ماهی بگیرند، سر از شهرستان قروه درنیاورده، در کانال تلگرامی خود اظهار نظر کرده و گوشت یخزده را عامل این مسمومیت اعلام کردند.
اما نکته اینجاست که این روزها بسیاری از مردم ایران از این گوشت استفاده کرده اند و هیچ مشکلی پیش نیامده است.
ویروسی که به جان معاندان افتاده، علائم خود را چندی پیش در ایستگاه پایانی دروغ نمایان کرد ولی این معاندان از رو نرفتند.

**مردم به شایعات توجه نکنند
علت مسومیت شماری از مردم قروه در روزهای اخیر، قطعا گوشت های منجمد توزیع شده نیست؛ این را مدیرکل دامپزشکی کردستان گفت و افزود: گوشت های منجمد هم درمبدا(برزیل) و هم در زمان تخلیه در بندر و هم تحویل به استان (سردخانه شرکت پشتیبانی و وزارت صنعت، معدن و تجارت) و هم در زمان تحویل به شهرستان تحت نظر دامپزشکی است و در مراکزی عرضه می شود که شرایط نگهداری و سرمایی مناسب را دارد.
مجتبی ورمقانی اظهار داشت: همه تحویل گیرندگان گوشت منجمد در یک شهرستان نیستند و معمولا محموله در چند شهرستان توزیع می شود پس باید علائم مسمومیت در سایر شهرستان های دیگر نیز دیده می شد.
وی تاکید کرد: با اطمینان باید گفت که هیچ عامل مسمویت میکروبی یا ویروسی در گوشت منجمد که بتواند چنین مسمومیت حادی را ایجاد کند نمی تواند رشد و بقا یابد.
ورمقانی اضافه کرد: خریداران گوشت منجمد همه با هم گوشت خریداری شده را مصرف نمی کنند که شاهد این همه مورد در زمان کوتاه باشیم.
مدیرکل دامپزشکی کردستان افزود: تاکنون در هیچ نقطه ای از کشور مسمومیت ناشی از مصرف گوشت منجمد گزارش نشده و همیشه مسمومیت ناشی از مصرف گوشت زمانی بروز می کند که در یک مکان خاص مثلا یک رستوران یا یک مهمانی که گوشت مصرفی در اثر نگهداری در شرایط نامناسب آلوده شده باشد.
وی گفت: بر اساس بررسی و‌پیگیری صورت گرفته مدیران و ‌پزشکان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، هیچ گونه اظهار نظری در‌مورد علت مسمومیت با گوشت نداشته اند و هیچ گوشت منجمد توزیع شده ای در بازار شهر قروه جمع اوری نشده است.
ورمقانی در پایان تاکید کرد: اداره کل دامپزشکی کردستان با قاطعیت اعلام می نماید که تمام گوشتهای منجمد و گرم وارداتی و داخلی از نظر بهداشتی تحت نظارت کامل و سختگیرانه این ‌اداره کل قرار دارد .