ماهی ‌"زبرا" نخرید

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان گفت: به تازگی مردم تمایل زیادی به خرید آبزیان آکواریومی و تزئینی پیدا کرده‌اند اما باید توجه داشت نگهداری آنها در ظروف کوچک و شرایط نامناسب به نوعی حیوان آزاری و بی‌اخلاقی محسوب می‌شود.

‌مهدی صفی‌خانی در گفت‌وگو با ایسنا، با تأکید بر اینکه حیات وحش در خطر است، اظهار کرد: متأسفانه با وجود شرایط بحرانی حیات وحش، به تازگی شاهد بازار داغ خرید و فروش حیوانات کمیاب، باارزش و زینتی غیربومی هستیم؛ این دسته از خرید و فروش‌ها نتیجه‌ای جز بحرانی‌تر کردن شرایط حیات وحش ندارد.

وی در رابطه با خرید و فروش ماهی‌های زینتی «زبرا» با اندازه حداکثر ۵ سانتیمتر در آستانه عید نوروز، گفت: به تازگی مردم تمایل زیادی به خرید آبزیان آکواریومی و تزئینی پیدا کرده‌اند اما باید توجه داشت که این ماهی‌ها تنها ویژه مناطق بومی خود بوده و نگهداری آنها در ظروف کوچک و شرایط نامناسب به نوعی حیوان آزاری و بی‌اخلاقی محسوب می‌شود.

صفی‌خانی با بیان اینکه زیستگاه این ماهی‌های زینتی در مناطق حاره‌ای است، افزود: متأسفانه به تازگی شاهد فروش این ماهی‌ها در ظروف شیشه‌ای بسیار کوچک هستیم؛ این ظروف به لحاظ زیستگاهی شرایط خوبی برای زندگی ماهی زبرا ندارند و باعث مرگ زودهنگام آنان می‌شود.

وی با بیان اینکه ماهی زبرا بومی ایران نبوده و پس از مدتی تبدیل به یک ماهی مهاجم می‌شود، اظهار کرد: دمای هوای همدان مناسب زندگی این دسته از ماهی‌های زینتی نیست و همین عامل باعث به خطر افتادن زیستگاه این موجود زنده می‌شود.

معاون فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان همدان با اشاره به رونق خرید و فروش حیوانات کمیاب و ارزشمند حیات وحش مانند سمندر و لاک‌پشت در آستانه سال نو، تأکید کرد: از نظر قانونی خرید و فروش این موجودات با ارزش به‌ویژه سمندر، جرم بوده و پیگرد قانونی دارد، از طرفی جدا کردن این حیوانات از محل زندگی خود نمونه بارز بی‌اخلاقی است.

وی در پایان با اشاره به پیشرفت ۶۰ درصدی عملیات انتقال کل و بز به منطقه حفاظت شده لشگردر در فاز نخست، عنوان کرد: فاز دوم به تازگی شروع شده و انتظار می‌رود تا سال جدید به اتمام برسد.