آمریکا، یک پیرمرد ۷۰ ساله را اعدام کرد

خبرگزاری فرانسه از اعدام یک پیرمرد ۷۰ ساله در ایالت تگزاس آمریکا خبر داد که در سال ۱۹۸۹ والدین و برادر همسرش را به قتل رسانده بود.

ایرنا، این مرد، سومین زندانی است که از ابتدای سال میلادی جاری در آمریکا اعدام شده است.

بیلی وین کوبل (Billie Wayne Coble) در سال ۱۹۹۰ به جرم قتل والدین و برادر همسرش که درخواست طلاق او را داده بودند، محکوم شد.

مرگ این کهنه سرباز جنگ ویتنام با تزریق کشنده، در ساعت ۱۸ و ۲۴ دقیقه به وقت محلی در زندان هانتسویل، حدود دو ساعت پس از اعلام رای دیوان عالی ایالات متحده اعلام شد.

کوبل پس از والتر مودی، که در سال ۲۰۱۸ در سن ۸۳ سالگی در آلاباما کشته شد، قدیمی‌ترین زندانی است که در آمریکا اعدام می‌شود.

طبق گزارش مرکز اطلاعات مربوط به مجازات اعدام (DPIC)، در سال ۲۰۱۸، ۲۵ نفر به اعدام محکوم شدند که ۱۳ نفر این اعدام‌ها در تگزاس صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، بیش از دو هزار و ۷۰۰ نفر هم اینک در زندان‌های آمریکا با محکومیت متوسط ۱۵ سال، انتظار مرگ را می‌کشند.

طبق گزارش روزنامه تگزاس تریبون، در تگزاس، نزدیک به ۳۰ نفر از افرادی که به اعدام محکوم شده اند بیش از ۲۵ سال دور محکومیت خود را در زندان به سر برده اند.

'بابی ویشا' دادستان تگزاس به تلویزیون محلی KXXV گفته است: 'من هشت سال است دادستان هستم و هر روز با جنایتکاران روبه رو می‌شوم، اما هرگز با کسی به چنین بدی و شریری برخورد نداشتم. '

اعدام‌ها در آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که همواره مدعیان حقوق بشر در این کشور ایران را متهم به نقش حقوق بشر و اعدام‌های گسترده می‌کنند.

این نخستین بار نیست که چنین اعدام‌هایی آن هم به صورت سخت و با تزریق سم کشنده در آمریکا صورت می‌گیرد و نمونه‌های بسیاری از این قبیل اعدام‌ها در ایالت‌های مختلف آن گزارش شده است.

به عنوان نمونه، در سوم فوریه سال میلادی جاری، براندون جونز در زندان جکسون در ایالت جورجیای آمریکا با تزریق سم اعدام شد.

این زندانی ۷۲ ساله و دوستش ون سالمون در سال ۱۹۷۹ به اتهام کشتن کارمند یک پمپ بنزین دستگیر شده بودند. پیش از آن نیز در هفتم دسامبر سال گذشته میلادی، دیوید ارل میلر ۶۱ ساله که در سال ۱۹۸۱ به علت قتل لی استندیفر ۲۳ ساله به اعدام محکوم شد، کشته شد.