دستگیری سارقان طلافروشی خیابان پیروزی

جانشین پلیس آگاهی تهران بزرگ از بازداشت دو متهم در پرونده سرقت به شیوه بیهوشی از یکی از طلا فروشی های خیابان پیروزی خبر داد.

خبرگزاری ایسنا: جانشین پلیس آگاهی تهران بزرگ از بازداشت دو متهم در پرونده سرقت به شیوه بیهوشی از یکی از طلا فروشی های خیابان پیروزی خبر داد.

سرهنگ کارآگاه داوود فرد با اشاره به اینکه تلاش برای دستگیری نفر سوم که متهم اصلی این پرونده است،ادامه دارد، گفت: از دو متهم دستگیر شده حدود ۴ کیلوگرم طلای سرقتی کشف شد.

وی در تشریح جزئیات این خبر اظهارکرد: اواسط بهمن ماه سال جاری خبری مبنی بر سرقت از یک طلا فروشی در خیابان پیروزی تهران از طریق سامانه ۱۱۰ پلیسی به ماموران کلانتری ۱۲۸ تهران نو اعلام شد. با توجه به حساسیت موضوع سرقت که در آن متهمان با شیوه بیهوش کردن مالباخته اقدام به سرقت اموالش کرده بودند، کارآگاهان اداره پنجم پلیس آگاهی تهران بزرگ در جریان موضوع قرار گرفتند و به‌سرعت برای انجام تحقیقات در این زمینه به محل اعزام شدند. در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد مغازه طلافروشی فاقد دوربین‌های مداربسته و سیستم‌های امنیتی ازجمله آژیر و قفل برقی بوده است که در نتیجه هیچ سرنخی از متهمان نیز در محل سرقت به جای نمانده بود.

جانشین پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: از مالباخته تحقیقات صورت گرفت و وی مدعی شد در مغازه حضور داشته که یکی از دوستان پسرش به همراه فرد دیگری که وی را دوست خود معرفی می‌کرد برای دعوت ا. به مراسم عروسی برادرش به مغازه مراجعه کرده است و عنوان داشت قصد خرید مقادیری طلا برای این مراسم را دارد که در ادامه گاو صندوق را باز کرده و تعدادی نمونه کار نشان او داده است اما وی نمونه کارهای دیگری خواسته که حین رفتن به سمت گاو صندوق، دوستش با دستمال آغشته به مواد بیهوشی مجرای تنفسی صاحب مغازه را از پشت گرفت که در نتیجه بیهوش شد و حدود یک ساعت بعد از آن که به هوش آمد، متوجه شد همه طلاهای موجود در مغازه به مقدار ۳۰ کیلوگرم طلا و جواهر توسط سارقان به سرقت رفته است.

وی در ادامه گفت: شاکی در ادامه اظهار کرده بود که یک نفر دیگر نیز در بیرون از مغازه به عنوان زاغ زن حضور داشته و بعد از به هوش آمدن متوجه شده است که متهمان با استفاده از خودروی ریو اقدام به متواری شدن از محل کرده‌اند.

به گفته داوود فرد در تحقیقات میدانی مشخص شد هیچ گونه سر نخی از متهمان در صحنه نمانده است که با توجه به حساسیت موضوع، تحقیقات گسترده فنی و پیچیده پلیسی برای شناسایی متهمان انجام شد و با هماهنگی‌های انجام شده با مقام قضائی شعبه هفتم دادسرای ناحیه ۳۴ تهران، دو تن از متهمان که ساکن خیابان ابوذر تهران بودند، شناسایی و در مخفیگاه خود طی عملیاتی بازداشت شدند که در همان محل، بخشی از اموال سرقتی نیز کشف و ضبط و به همراه متهمان به بازداشتگاه پلیس آگاهی تهران بزرگ انتقال داده شدند.

وی افزود: متهم اصلی پرونده به هویت سعید عنوان داشت که سردسته باند که همچنان متواری و تحقیقات برای بازداشت وی نیز در جریان است این نقشه را طراحی کرده است و در ادامه مدعی شد با توجه به شناختی که از مغازه مذکور داشته مرتکب چنین سرقتی شده است.

جانشین پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: در تجسس مخفیگاه متهمان، یک دفترچه خاطرات به دست آمد که در متن این دفترچه آرزوهای متهم مبنی بر خرید چند مغازه، منزل و باغ در مناطق مختلف تهران نیز درج شده بود و حتی متهم قصد پرداخت بدهی‌های خود را با استفاده از طلاهای سرقتی نیز داشت که در قسمتی دیگر از دفترچه نیز از قسمت کردن طلاها نیز صحبت به میان آمده بود. در ادامه متهم دیگر نیز مورد بازجویی قرار گرفت و مشخص شد وی به عنوان زاغ زن در آن روز بیرون از مغازه حضور داشته و مراقب بوده که در آن ساعت از روز کسی به مغازه نرود.

وی افزود: با توجه به شلوغی شب عید به کسبه و علی الخصوص طلافروشی ها پیشنهاد می‌شود که سیستم‌های امنیتی خود را بروز کنند و حتما در محل دوربین های مداربسته داشته باشند.

به گزارش نیروی انتظامی، داوودفرد در پایان گفت: در این پرونده ما شاهد این هستیم که صاحب مغازه در ساعتی از روز اقدام به باز کردن مغازه خود برای فروش طلاجات کرده است که برای این صنف جزو ساعات پرخطر محسوب می شود. شایان ذکر است که حتی مغازه دار از این هم پا را فراتر گذاشته و متهمان را برای نشان دادن نمونه کار به پشت پیشخوان مغازه دعوت کرده است که با توجه به پیش آمدن چنین موضوعاتی، ریسک مورد سرقت قرار گرفتن مغازه دار نیز بالا رفته است.