20 میلیارد دلار ارزش قراردادهای اقتصادی بن سلمان در پاکستان

تهران - ایرنا - 'محمدبن سلمان' ولیعهد سعودی روز یکشنبه به پاکستان سفر و در دیدار با عمران خان نخست وزیر پاکستان تعدادی قرارداد و تفاهم نامه اقتصادی به ارزش 20 میلیارد دلار امضا کرد.

به گزارش ایرنا، روز یکشنبه پس از روزها کش و قوس درخصوص سفر محمدبن سلمان و زمان این سفر، بالاخره ولیعهد سعودی با یک هیات بلندمرتبه به پاکستان سفر کرد و مورد استقبال مقام های دولتی پاکستان قرار گرفت.
همراهی 6 جنگنده پاکستانی برای استقبال از هواپیمای بن سلمان و نیز حضور عمران خان در فرودگاه برای همراهی ولیعهد سعودی تا کاخ نخست وزیری، حکایت حجم بالای قراردادهایی داشت که در سفر شاهزاده سعوی احتمالا به امضا می رسید.
همزمان با ورود شاهزاده سعودی به پاکستان، بی سابقه ترین تدابیر امنیتی در پایتخت کشور میزبان اتخاذ شد. دولت پاکستان دوشنبه را در شهرهای اسلام آباد و راولپندی تعطیل عمومی اعلام کرد.
براساس گزارش رسانه های سعودی، در نخستین سفر بن سلمان در مقام ولیعهدی به پاکستان هفت قرارداد و تفاهم نامه میان دو طرف امضا شد که بیشتر قراردادها در حوزه نفت، گاز و معادن بود.
خبرگزاری رسمی عربستان (واس) گزارش کرد: احداث پالایشگاه آرامکو عربستان در بندر جوادر واقع در جنوب غرب پاکستان به ارزش 10 میلیارد دلار یکی از قراردادهایی بود که میان طرف سعودی و پاکستانی به امضا رسید.
امضای تفاهمنامه برای سرمایه گذاری عربستان در حوزه پالایش و تولیدات پتروشیمی، قرارداد سرمایه گذاری صندوق توسعه عربستان با دولت پاکستان در حوزه نفت خام و بنزین، تفاهمنامه در زمینه انرژی های تجدیدپذیر، تفاهم نامه در حوزه ذخایر معدنی، قرارداد همکاری در حوزه ورزش، تفاهم نامه سرمایه گذاری صندوق توسعه عربستان برای تولید برق در پاکستان، قراردادها و تفاهم نامه های دیگری بودند که در روز نخست سفر بن سلمان به پاکستان میان طرف سعودی و پاکستانی به امضا رسید.
این سفر درحالی صورت گرفت که هفته گذشته تجمعاتی از سوی فعالان سیاسی پاکستان در شهرهای اسلام آباد و راولپندی در اعتراض به سفر ولیعهد سعودی و محکومیت سیاست های آل سعود علیه ملت های مظلوم منطقه از جمله تجاوز به یمن برگزار شد.
پیش از این نیز عربستان با حمایت از دولت اسلام آباد و پرداخت وام شش میلیارد دلاری به این کشور کمک بسزایی به مقامات پاکستانی برای خروج از وضعیت دشوار اقتصادی کرده بود.
به گفته کارشناسان اقتصادی، کمک شش میلیارد دلاری عربستان به پاکستان اجازه داد تا مقامات این کشور با دستان باز به استقبال دریافت کمک‌های مالی صندوق بین‌المللی پول بروند.
بن سلمان تلاش می کند تا با سرمایه گذاری در حوزه اقتصادی پاکستان دولت اسلام آباد به رهبری عمران خان را در اردوگاه عربستان قرار دهد و عمران خان نیز با توجه به اعمال فشارهای سیاسی و اقتصادی آمریکا به کشورش، کمک های اقتصادی عربستان را برای پاکستان حیاتی می داند.
همچنین حضور پاکستان در ائتلاف به رهبری ریاض علیه یمن نیز بسیار برای عربستان حائز اهمیت است و حفظ متحدان در این ائتلاف در سایه فشارهای خارجی برای توقف این جنگ برای ولیعهد سعودی حیاتی است.
اما با نگاه به نوع سرمایه‌گذاری‌ها و عملکرد عربستان در پاکستان که عمدتا در زمینه تقویت وهابیت و مدارس دینی تحت مدیریت این کشور در پاکستان صورت می‌گیرد، نگرانی زیادی در پاکستان و کشورهای همسایه درخصوص رشد افراطی گری و تروریسم به وجود آورده است.
شبکه خبری 18 هند پیش تر در گزارشی اعلام کرده بود که سفر ولیعهد عربستان سعودی به اسلام آباد درحالی صورت می گیرد که دولت هند در پی حادثه کشمیر به شدت برای منزوی کردن پاکستان در سطح بین المللی تلاش می کند.
بر اساس این گزارش، محمدبن سلمان زمانی به پاکستان سفر می‌کند که گروه‌های تروریستی با حمایت دولت اسلام آباد طی اقدامی تروریستی در منطقه کشمیر باعث کشته شدن 44 نیروی نظامی هندی شدند.
هرچند دولت پاکستان دخالت در این حمله را تکذیب کرد اما دهلی نو، با متهم کردن اسلام آباد در این حمله به دنبال تنبیه پاکستان است.
قرار است بن سلمان روز دوشنبه با اتمام سفر خود به پاکستان از این کشور راهی کوالالامپور پایتخت مالزی شود.