کمبود۱۵۰۰ تخت بیمارستانی درگلستان/کمک ۳۱میلیاردتومانی خیران سلامت

کمبود۱۵۰۰ تخت بیمارستانی درگلستان/کمک ۳۱میلیاردتومانی خیران سلامت

گرگان- معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی گلستان با بیان این که باید هزار و ۵۰۰ تخت بیمارستانی در گلستان ایجاد شود تا به وضعیت مطلوب برسیم، از کمک ۲۱میلیارد تومانی خیران سلامت خبرداد.

به گزارش خبرنگار، محمدرضا هنرور ظهر یکشنبه در همایش دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان گلستان اظهار کرد: در ابتدا آموزشکده بهیاری بویه بودیم و در مقطع کاردانی پرستاری دانشجو جذب می کردیم و در سال ۷۶ دانشگاه علوم پزشکی گلستان شکل گرفت و اکنون هفت معاونت دارد.

وی افزود: ۱۶ بیمارستان دولتی، ۶ بیمارستان خصوصی، دو بیمارستان تامین اجتماعی، یک بیمارستان ارتش در استان وجود دارد و ۲۲ مرکز تحقیقات و ۳۰۴ عضو هیئت علمی داریم.

هنرور گفت: در ۴۰ سال گذشته تولیدات علمی ایران در حوزه سلامت رشد قابل ملاحظه ای یافته و بر اساس مقالات منتشر شده اکنون ایران در حوزه سلامت از کشورهای منطقه پیشی گرفته است.

وی با بیان این که می‌توانیم ادعا کنیم که ۱۰ سال زودتر از از چشم انداز به رتبه اول منطقه رسیده ایم، اظهار کرد: محققان ما از ۱۱۴ به ۳۹۸ نفر رسیده است و اکنون در تعاملات بین‌المللی ما را می‌شناسند و نظام ثبت شده سرطان گلستان را قبول می کنند.

هنرور افزود: پنج شرکت دانش بنیان، چهار واحد فناوری و ۲۱ اختراع داخلی و دو اختراع ثبت شده خارجی داریم.

وی گفت: نظام سلامت کشور در بدو انقلاب شکل پیدا کرد و الگوی سازمان جهانی شد و یکی از ایالات امریکا از مدل های کشور ما استفاده کرد.

هنرور با بیان این که مبنای سلامت ما رسیدگی به مناطق محروم است، ادامه داد: در بهداشت روستایی جزو صاحب‌نظران در دنیا هستیم و خدمات پایه را در ساختار وزارت بهداشت ایجاد کردیم.

وی گفت: پرونده الکترونیک سلامت در سال ۹۴ راه اندازی شد که استان گلستان هم در این بخش سامانه دارد.

هنرور با بیان این که شاخص مرگ و میر در استان گلستان کاهش یافته و امید به زندگی از ۵۶ به ۷۵ سال رسیده است، ادامه داد: ۶۰۹ خانه بهداشت، ۹۸ مرکز خدمات روستایی، ۹۷ پایگاه سلامت در استان وجود دارد.

وی با اشره به پوشش غربالگری تیروئید برای نوزادان، خاطرنشان کرد: دو هزار و ۶۵۰ تخت بیمارستانی داریم و حدود ۱۵۰۰ تخت دیگر باید ایجاد شود تا به وضعیت مطلوب برسیم.

هنرور تصریح کرد: داروهای ضد سرطان در استان تولید و در کشور توزیع می‌کنیم و ۳۱ میلیارد تومان خیران حوزه سلامت به ما کمک کرده‌اند.