سنگ آب های « بیشه در بافق» طبیعت سحر آمیز منطقه

یزد - ایرنا - نقاش طبیعت در منطقه بیشه در بافق سنگ آب های سحر آمیزی را به تصویر کشیده است که این روزها توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.

به گزارش ایرنا، علامه دهخدا در لغت نامه معروف خود سنگ آب را چنین تعریف می کند: ظرف بسیار بزرگ که تواند چند خروار آب گیرد از یک پاره سنگ تراشیده که در مسجدها برای آشامیدن یا وضو دارند.
در برخی از کشورهای فارسی زبان به آبشخور سنگی برای ستور و دواب هم سنگ آب گویند.
اما نقاش طبیعت چنان سنگ آب هایی را در « بیشه در بافق» به تصویر کشید که دیدن آن هر بیننده ای را به تعجب وا می دارد و اگر گذرتان به تنگه ای که از میان سنگ آب های منطقه عبور می کند، بیفتد در برابر این همه زیبایی و عظمت سر تعظیم فرود می آوری و خودت را در قلب تاریخ و دوران های مختلف دیرینه شناسی و زمین شناسی می بینی.
به گفته فرماندار بافق زیبایی آن زمانی دو چندان می شود و حالت سحرآمیز به خود می گیرد که باران هم باریده و سنگ آب ها پر از آب شده باشد و چک چک و جاری شدن آب در عمق تنگه یا از سنگ آبی به سنگ آب دیگر واقعا تماشایی است.
محمد زاده رحمانی که دیروز( شنبه) از این منطقه بازدید کرد، امروز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: چشمه سارهای نسبتا دایمی نیز در عمق آن وجود دارد که محل سیراب شدن بزهای کوهی و سایر حیات وحش است که در این بیشه زندگی می کنند.
وی خاطر نشان کرد: در گذشته، یک سری فعالیت های معدنکاری در ورودی بیشه در بافق شروع شده بود و چهره و‌ منظر آن را نازیبا کرد که از ادامه این روش و برداشت غیر اصولی جلوگیری شد و به خصوص اخیرا که با پیگیری دوستداران طبیعت و حمایت مسئولان شهرستان این سنگ آب ها به عنوان اثر طبیعی به ثبت ملی رسیده، می توان به حفظ این جاذبه اکوتوریستی بیشتر امیدوار بود.
عضو هیئت مدیره سازمان مردم نهاد دوستداران محیط زیست استان یزد اضافه کرد: سنگ آب بیشه در منطقه « دیگ جن » بافق نیز دارای قدمتی بیش از هزار و 200 سال است و به شماره 389 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
در آستانه فرا رسیدن سال نو این سنگ آب های عجیب و دیدنی مسافران نوروزی را به تماشای جلوه های طبیعی و زیبای خود دعوت می کند.
از 200 اثر تاریخی، طبیعی و معنوی شناسایی شده شهرستان بافق تاکنون 46 مورد در فهرست آثار ملی ثبت است.