امضای توافقی هسته‌ای میان هند و ژاپن

ژاپن و هند توافقی اتمی امضا کردند که به توکیو اجازه می‌دهد سوخت و فناوری‌های هسته‌ای غیرنظامی را در اختیار دهلی نو قرار دهد.

به گزارش 

گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری رویترز، ژاپن و هند روز جمعه توافقی هسته ای را امضا کردند که به توکیو اجازه می دهد سوخت، تجهیزات و فناوری های هسته‌ای غیرنظامی را برای اهداف مربوط به تولید انرژی هسته ای در اختیار دهلی نو قرار دهد. 

امضای این توافق در شرایطی است که هند برای حفظ رشد اقتصادی سریع این کشور به استفاده از انرژی هسته‌ای چشم دوخته است. 

این نخستین باری است که ژاپن به  عنوان، تنها کشوری که قربانی حمله هسته‌ای بوده است، با یک کشوری که پیمان منع تکثیر سلاح های هسته ای (ان پی تی) را امضا نکرده است وارد چنین توافقی می شود. 

 بر اساس این توافق، ژاپن سوخت و تجهیزات هسته ای را به شرطی در اختیار  هند قرار می دهد که برای اهداف صلح آمیز به کار رود. بر طبق سند جداگانه دیگری که در کنار توافق اصلی به امضای دو طرف رسید؛ اگر هند آزمایش هسته ای انجام دهد، ژاپن اجازه خواهد داشت از این توافق خارج شود. سرمایه گذاری در هند          

نارندرا مودی، نخست وزیر هند، ضمن تقدیر از نزدیک شدن دیدگاه ها بین هند و ژاپن، اعلام کرد روابط دوجانبه مستحکم به برقراری ثبات در آسیا و جهان کمک می کند.

مودی که با هدف امضای توافقنامه ای در زمینه انرژی هسته ای و تقویت مناسبات دو جانبه به ژاپن سفر کرده است، از مقامات بلند پایه تجاری ژاپن خواست در هند سرمایه گذاری کنند.

نخست وزیر هند قرن بیست و یکم را قرن آسیا خواند و گفت: «نزدیک شدن دیدگاه‌ها میان هند و ژاپن به تقویت اقتصاد منطقه و رشد جهانی کمک می کند.»

وی افزود : «روابط مستحکم میان هند و ژاپن نه تنها به نفع دو کشور بلکه عاملی برای برقراری ثبات در آسیا و جهان خواهد بود.»انتهای پیام/

گزارش مشکل
هندآسیا