۳۰۰هزار دانشجو در مراکز علمی کاربردی کشور مشغول به تحصیل هستند

۳۰۰هزار دانشجو در مراکز علمی کاربردی کشور مشغول به تحصیل هستند

اراک- رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور گفت: در حال حاضر ۳۰۰هزار دانشجو در مراکز دانشگاهی علمی کاربردی کشور مشغول به تحصیل و مهارت آموزی هستند.

به گزارش خبرنگار مهر ، محمدحسین امید بعد از ظهر سه شنبه در نشست با خبرنگاران در اراک، اظهار داشت: بالغ بر ۸۰۰ رشته تحصیلی در مقاطع کاردانی، کارشناسی، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ارشد در ۶۰۰ مرکز جامع علمی کاربردی کشور تدریس می شود و هم اکنون در دانشگاه های جامع علمی کاربردی بالغ بر ۳۰۰ هزار دانشجو مشغول کسب مهارت آموزی هستند.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه جامع علمی کاربردی اولین دانشگاه مهارتی است که در سال ۱۳۷۲ با هدف بهره مندی از فضای کار، محیط کار و پرورش مهارت برای افرادی که آمادگی ورود به کار بعد از تحصیلات دارند در کشور تاسیس شده است.

امید تصریح کرد: به دانش آموختگان دانشگاه جامع علمی کاربردی که در مراکز نوآوری شرکت تأسیس کنند، برای کارهای مقدماتی و تکمیل ظرفیت های اولیه ۵۰ میلیون تومان وام ارزان قیمت از منابع دانشگاهی با کارمزد ۲ درصد پرداخت می شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور خاطرنشان کرد: همچنین با هماهنگی معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور قرار شد دانش آموختگان اگر ایده هایی داشته باشند که برای تبدیل کردنشان نیاز به وام باشد و مورد تایید قرار بگیرد، همین مبلغ یعنی ۵۰ میلیون تومان هم از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری وام پرداخت خواهد شد، تا ایده ها را تکمیل کرده و به سرانجام برسانند.

وی بیان داشت: تا پایان نیم سال اول تحصیلی ۹۷-۹۸ بیش از یک میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور دانش آموخته و موفق به اخذ مدرک دانشگاهی شدند که بخشی از آنها هم جذب بازار کار شدند.

امید در بخش دیگر سخنان خود بیان داشت: در کشور بیش از ۵۰ هزار مدرس داشتیم که خیلی از این افراد قبلا مورد ارزیابی قرار نگرفته بودند. با توجه به تصویب آیین نامه جذب اختصاصی دانشگاه جامع علمی کاربردی، همه مدرسین گذشته مورد ارزیابی قرار گرفتند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تصریح کرد: مدرسین دانشگاه جامع علمی کاربردی از ابتدای سال ۹۵ به بعد هر سال ارزیابی می شوند و فقط از طریق فراخوان های جذب دانشگاه از طریق ارزیابی در هیات های اجرایی جذب خواهند شد.

وی ادامه داد: برای تعیین روسای دانشگاه های جامع علمی کاربردی هم چارچوب مشخص تعریف شده که هم اکنون ۹۰ درصد از روسای دانشگاه های جامع علمی کاربردی سراسر کشور در این چارچوب تعریف شده قرار گرفته اند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور تصریح کرد: این دانشگاه آمادگی دارد که براساس نیازهای استان ها و براساس مزیت های منطقه ای و برنامه توسعه ای استان ها آموزش هایی را همراه با دوره ها و رشته های جدید، ایجاد کند.

گفتنی است امروز ساختمان واحد ستادی دانشگاه جامع علمی کاربردی استان مرکزی در زمینی به متراژ دو هزار و ۷۰۰ متر مربع و زیربنای سه هزار و ۶۰۰ مترمربع و حدود دو هزار متر مربع محوطه سازی، با اعتباری بالغ بر ۷۰ میلیارد ریال، از محل منابع داخلی دانشگاه با حضور رییس دانشگاه جامع علمی کاربردی کشور و استاندار مرکزی در اراک به بهره برداری رسید. همچنین دفتر مشاوره کار آفرینی استان مرکزی نیز افتتاح شد.