لزوم اصلاح ساختاری بودجه کشور/وابستگی به نفت باید کاهش یابد

لزوم اصلاح ساختاری بودجه کشور/وابستگی به نفت باید کاهش یابد

رشت- رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان در با تأکید براینکه بودجه کشور نیازمند اصلاح ساختاری است، گفت: باید وابستگی بودجه به درآمدهای نفتی کاهش یابد.

به گزارش خبرنگار مهر ، کیوان محمدی ظهر سه‌شنبه در نشست خبری رونمایی از کتاب «۴۰ سال تلاش» با اصحاب رسانه در سالن اجتماعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان گیلان با تبریک چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: هیچگاه دموکراسی توسط کشورها برای یکدیگر به ارمغان آورده نمی شود.

محمدی با بیان اینکه امروز همگان نتایج نتیجه ورود آمریکا به سوریه و عراق به بهانه ایجاد دموکراسی را مشاهده می‌کنند، افزود: کشور و ملت ایران در ۴۰ سال گذشته بر آرمان‌های خود ایستاده و هرگز اجازه نداده و نخواهد داد که دیگران در سرنوشت این کشور دخالت کنند.

وی در ادامه با اشاره به رونمایی از کتاب «۴۰سال تلاش»، اظهارکرد: این کتاب حاصل تلاش کلیه کارمندان دولت در استان گیلان است که با مشارکت‌های مردمی تدوین شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان به تهیه و تدوین بودجه اشاره و تصریح‌کرد: لایحه بودجه به همت کارشناسان سازمان برنامه و بودجه و براساس شرایط موجود در کشور برنامه‌ریزی می شود.

وی ادامه داد: همه رویدادهایی که درحال حاضر و آینده برای کشور رقم می‌خورد در تدوین بودجه نقش دارد و انتظار ما از نمایندگان مجلس این است، که ایراد منطقی و کارشناسی در این‌ باره داشته باشند.

گیلان نیازمند ۱۵۰۰ میلیارد تومان بودجه است

محمدی با اشاره به بودجه یک میلیون و ۷۸۰ هزار میلیارد تومانی کشور که ۴۷۸ هزار میلیارد آن در اختیار دولت قرار دارد، اظهارکرد: از این مبلغ ۳۲۰ هزار میلیارد معادل ۸۰ درصد بودجه هزینه‌ای و ۶۲ هزار میلیارد عمرانی است که اگر بخواهیم جهشی در کشور ایجاد شود، این روند باید تغییر کند.

وی با تأکید براینکه بودجه کشور نیازمند اصلاج ساختاری است، افزود: باید تکیه بودجه بر درآمدهای نفتی کاهش یافته و برای این امر نیاز به تغییرات در حوزه بانکی، روابط بین المللی، بیمه ای، کشاورزی و صنعتی داریم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به اینکه هزار و ۴۲۷ میلیارد تومان بودجه در بخش هزینه و عمرانی برای این استان در نظر گرفته شده است، گفت: این درحالی است که بودجه مورد نیاز استان بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان است.

محمدی در ادامه با بیان اینکه همه عقب ماندگی‌های استان مربوط به بودجه نیست، تأکید کرد: وجود برخی ناهماهنگی در استان گیلان یکی از دلایل مهم عقب ماندگی این استان محسوب می شود.

وی همچنین به آخرین وضعیت قطار گیلان نیز اشاره و از احتمال افتتاح رسمی آن اسفند ماه با حضور رئیس جمهور خبر داد و از مطبوعات و رسانه‌ها درخوسات کرد در زمینه اجرایی شدن قطار انزلی به آستارا بیشتر مطالبه‌گری باشند.